Stabilność kaptanu w zależności od pH cieczy roboczej
Wysoka skuteczność działania środków ochrony roślin zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest odpowiednia jakość wody używanej do sporządzania cieczy roboczej.
Wiadomo, że wysoka twardość wody i wysokie pH znacznie ograniczają skuteczność działania pestycydów. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość wody używanej do sporządzania cieczy roboczej kaptanu. W związku z tym, że Kaptan jest podstawowym związkiem stosowanym w drugiej połowie sezonu warto wiedzieć jak prawidłowo przygotować ciecz roboczą, w której kaptan zachowa najwyższą stabilność.
Przed sporządzeniem cieczy roboczej należy wykonać analizę wody używanej do opryskiwania ze szczególnym uwzględnieniem pH i twardości wody.
Niezmiernie ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność zabiegu kaptanem jest pH cieczy roboczej. Kaptan (a także mankozeb, iprodion ulegają degradacji w środowisku zasadowym). Przed kilkoma laty naukowcy podjęli badania nad tym zagadnieniem. W następstwie analizy uzyskanych wyników stwierdzono, że w środowisku zasadowym, przy pH 7,8–8,1 rozkład połowiczny kaptanu następuje w ciągu 2–3 godzin. Dlatego też nie polecano, przez pewien czas, mieszania go z nawozami wapniowymi. Jeżeli bowiem jako jednego z komponentów mieszaniny użyto nawozu wapniowego, to wartość odczynu cieczy roboczej wzrastała wówczas nawet do 9.
Z danych francuskich wynika, że w takim przypadku kaptan ulega połowicznemu rozkładowi nawet w ciągu nawet 10 minut. Trwałość roztworu kaptanu zależy więc zdecydowanie od wartości pH środowiska. W roztworze obojętnym (pH 7) rozkład tej substancji następuje po 8 godzinach, w kwaśnym (pH 5) – dopiero po 32 godzinach. Nie oznacza to, że w twardej wodzie kaptan całkowicie traci swoje właściwości, znacząco jednak spada jego skuteczność z upływem czasu.
Obniżenie pH roztworu pozwala na lepsze i efektywniejsze wykorzystanie fungicydu. Należy więc zwracać uwagę na odczyn wody wykorzystywanej do zabiegów ochrony roślin, a także na specyfikę potencjalnych składników mieszaniny zbiornikowej.
Praktyczne wskazówki stosowania ze środkami ochrony roślin wód o różnym pH (na podstawie badań IOR –Poznań, AR Poznań).
- pH 4-6 dobra woda do zabiegów i do krótkiego (12 do 24 godzin) przetrzymywania środków ochrony roślin w zbiorniku opryskiwacza;
- pH 6,1-7 woda odpowiednia do zabiegów z większością środków lecz nie zaleca się ich przetrzymywania w roztworze w zbiorniku opryskiwacza dłużej niż 2 godziny;
- pH powyżej 7 należy dodać odpowiedniego środka buforującego lub kondycjonera.
Źródło: SynthosAgro