O porzeczkach czarnych w gospodarstwie dr Piotra Baryły

 

 

 „Porzeczkowy zawrót głowy” jest imprezą plenerową organizowaną przez Timac Agro Polska, Bayer oraz Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek. Sympatycy uprawy porzeczek tradycyjnie mieli okazję przedyskutować aktualną sytuację branży w Piotrowicach Wielkich, gdzie do swojego gospodarstwa zaprosił uczestników dr Piotr Baryła, prezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek. Podczas spotkania dyskutowano o ochronie porzeczek bazującej na produktach firmy Bayer, omawiano program nawożeniowy Timac Agro, przy czym zwrócono uwagę na rolę biostymulacji w warunkach stresowych, a przede wszystkim podziwiano samą plantację, która dobrze zniosła wiosenne przymrozki. 

1 pzg compressor

Od lewej: Grzegorz Iskra, Business Unit Manager Timac Agro; dr Piotr Baryła, UP w Lublinie; Radosław Suchorzewski, Bayer.

 

Na plantacji dr Baryły trzy odmiany uprawiane są w pełnej technologii Timac Agro. Przy czym na kwaterze, gdzie doświadczenia prowadzone są najdłużej (odmiana Tisel, 3 pełne lata) dokonano zamiany: tam, gdzie do tej pory była kontrola, podjęto uprawę technologią Timac Agro i na odwrót. – Po co? Chcemy się przekonać czy po kilku latach nawożenia dobrymi produktami, potencjał produkcyjny na kontroli jest możliwy do wyrównania i ile czasu to zajmie. Na pozostałych odmianach (Tiben i Jubilejnaja Kopania) kontynuujemy badania, aby zebrać kompletne wyniki – wyjaśniał dr Baryła i dodał, że obecny sezon jest specyficzny z racji wystąpienia przymrozków wiosennych. Trudne warunki z wiosny wymusiły 5 dodatkowych zabiegów preparatami biostymulującymi, które zabezpieczyły rośliny przez negatywnymi skutkami ujemnej temperatury oraz pomogły wyjść im ze stresu.

IMG 2063 compressor 1

 dr Piotr Baryła

 

Według obserwacji spadki temperatur z wiosny przedstawiały się następująco: 7 dni z temperaturą poniżej zera, przy czym nie utrzymywała się krócej niż 5-6 godzin, 3 dni było to 11-12 godzin. Temperatura minimalna wyniosła -5,2 stopnia (z niedzieli na poniedziałek w Święta Wielkanocne). W maju zdecydowanie niższy poziom: do -2,3 stopnia.  Korzystamy ze skandynawskich stacji prognozowych, bo polskie zupełnie się nie sprawdzają. Norweskie dane potwierdzają się w 90 %, dlatego byliśmy doskonale przygotowani, podczas gdy pierwszy mróz w wielu przypadkach zaskoczył polskich sadowników i nie mieli produktów do ochrony w domu – wyjaśniał Prelegent. 

tisel timac agro

Zabiegi wykonane na odmianie Tisel, Kontrola

 

W ubiegłym roku z kwatery nr I odmiany Tisel (w wyniku zamiany obecnie jest to kontrola) plon wyniósł 14,300 tony z hektara. Na doświadczeniu kontrolnym plon był około 20 % niższy, ale też powyżej 10 t/ha. Kwatera nr II to Tisel, gdzie przez 3 lata stosowany był program kontrolny. – Pokazało nam to, zarówno w plonach, jak i masie wegetatywnej, że biostymulacja obecna w preparatach Timac Agro potęguje wzrost i tworzy potencjał produkcyjny roślin. Widać to po wielkości krzewów  – mówił Gospodarz. 

tisel timac

Zabiegi wykonane na odmianie Tisel, program biostymulujący Timac Agro; Jeśli chodzi o wspomaganie roślin podczas przymrozków oparto się na biostymulujących produktach Fertileader Axis i Vital. Samych zabiegów dolistnych było 10, w tym połowa związana była z przygotowaniem roślin na spadek temperatur, a później w wychodzeniu ze stresu. Czyli dodatkowo około 4-5 zabiegów. – Ktoś kto działa wybiórczo, niech nie liczy na efekty – stwierdził dr Baryła.  

Odwiedzona została także trzyletnia kwatera Tibena, która w poprzednim sezonie została już po raz drugi ścięta ( z powodu suszy krzaki były nierówne i podjęto decyzję o konieczności ponownego ścięcia). Jak zauważył dr Baryła potencjał na przyszły rok jest bardzo duży. W kwaterze tej zastosowany został preparat Maxifruit, co jak podkreśla dr jest przyszłością biostymulacji, która wpływa na zawiązanie owoców we wszelkiego rodzaju uprawach owocowych. 

pzggrupa compressor

 

Gospodarstwo dr Baryły jest pierwszym w Polsce, które wdrożyło w całości program Vademecum. W związku z tym realizowane są przez dr Baryłę dwa doświadczenia: 1. maksymalne plony i doskonała jakość (najlepsze plony przy mocnym programie ochrony) 2. minimum pozostałości (czyli ograniczenie środków ochrony, stosowanie preparatów, które są niezbędne do ochrony, czyli insektycydów, ale w przypadku fungicydów oparcie już  na preparacie Serenade oraz Emulparze). 

bayer jk

Zabiegi ochronne Vademecum Bayer

 

Głos zabrał również Radosław Suchorzewski z firmy Bayer, który wyjaśnił zebranym istotę programu Vademecum. Preparaty stanowiące jego podstawę, m.in. Luna Sensation, Zato, biologiczne Serenade i Emulpar, dobierane są indywidulanie dla danego klienta. Preparaty biologiczne dają możliwość ograniczenia ilości substancji stosowanych w ochronie, przez co owoce stają się bardziej atrakcyjne dla odbiorców. Oprócz tego, program opiera się na fachowym doradztwie i sygnalizacji. Pomagają w tym stacje meteo (jedna z nich znajduje się na terenie gospodarstwa dr Baryły). – Zarówno przemyślane decyzje, jak i wykonywanie zabiegów we właściwym momencie to składowe zrównoważonego rolnictwa, które jest ekonomicznym i efektywnym sposobem prowadzenia ochrony – podkreślał Pan Suchorzewski.

Dr Baryła zauważył, że pryszczarek liściowy i pędowych to największe zagrożenia plantacji porzeczki. W Piorowicach od dwóch lat są duże problemy z pryszczarkiem pędowym, ponieważ nastąpiła odporność. – Pamiętajcie Państwo, dwa podstawowe preparaty, tj. Calypso (Tiachlopryd) i Mospilan to jedna grupa chemiczna, a my bez przerwy okładamy się tymi środkami. Pyretroid możemy zastosować raz w sezonie, więc tak naprawdę nie mamy czym się chronić – przestrzegał. 

pryszczarek p

Widoczne uszkodzone pędy w wyniku żerowania pryszczarka

 

Gospodarz zaprosił również uczestników do kwatery odmiany Tihope, która w tym roku owocuje po raz pierwszy. Jak zauważył gospodarz, kwaterę cechuje dobra zdrowotność, a mimo że w ubiegłym roku krzewy bardzo długo utrzymały liście (w zasadzie do zimy), przez co obawiano się, że przemarznie, nic takiego się nie stało. – Myślę, że gdyby Tihop był w starszym wieku, ze wszystkich odmian ucierpiałby w najmniejszym stopniu w wyniku przymrozków, ponieważ w momencie kwitnienia kwiaty są niemal całkowicie przykryte liśćmi, co stanowi naturalną ochronę. Jest to młoda plantacja, ale nie zawiązały tylko pojedyncze jagody. To świadczy o potencjale tej odmiany – wyjaśniał dr Baryła. W jego gospodarstwie nasadzenia Tihopa stanowią już 20 %. 

tihope

 Dojrzewające jagody Tihopa

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Kto jest prawdziwym rolnikiem?

Twarde lądowanie miękkich jabłek

Nie buduj przechowalni, załóż koło gospodyń

X