Zapraszamy na konferencje podczas IX rekordowej edycji TSW 2019!
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2019 odbędą się w dniach 9–10 stycznia. Na 23 500 metrach kwadratowych powierzchni wystawienniczej swoją ofertę zaprezentuje rekordowa liczba wystawców, ponad 350 firm z kraju i zagranicy między innymi z Luksemburga, Korei Południowej, Kamerunu, Holandii, Włoch, Belgi, Danii, Francji, Austrii, Niemiec, USA, Turcji czy Wielkiej Brytanii.
TSW to największe targi dla branży ogrodniczej w Polsce. Tegoroczna edycja potwierdziła wysoką frekwencję odwiedzających – ponad 15 500 gości oraz ogólnopolski charakter wydarzenia.
TSW znane są nie tylko z wystawy, na której swoją ofertę prezentują najważniejsze polskie i zagraniczne firmy z branży, ale przede wszystkim z konferencji na wysokim poziomie merytorycznym, na których poruszane są najistotniejsze dla producentów owoców i warzyw tematy. Podczas TSW 2019 odbędzie się blisko 60 wykładów prowadzonych przez polskich i zagranicznych specjalistów i naukowców.
W środę, 9 stycznia, zapraszamy Państwa na uroczyste otwarcie targów o godzinie 10:00 na scenie głównej, podczas którego po raz szósty wręczymy prestiżowe nagrody im. prof. Szczepana Pieniążka, przyznawane innowacyjnym produktom przeznaczonym do produkcji ogrodniczej. Następnie rozpoczną się konferencje: VI Konferencja Truskawkowa, V Sadownicze Forum Ekonomiczne oraz nowość pt. „Ekologia w ogrodnictwie – czy to się opłaca?".
W czwartek, 10 stycznia, zapraszamy na konferencję sadowniczą, konferencję o warzywach polowych, konferencję na temat upraw pod osłonami oraz konferencję pt. „Perspektywiczne gatunki w ogrodnictwie".
9 stycznia, środa
- Sadownicze Forum Ekonomiczne
Tematami przewodnimi piątej edycji SFE będą: nadprodukcja jabłek w Polsce, bieżąca sytuacja na światowym rynku warzyw i owoców, nowoczesna produkcja sadownicza. Zapraszamy do wysłuchania wystąpień ekspertów i wzięcia udziału w debacie. Podczas Sadowniczego Forum Ekonomicznego wystąpią m.in. Philipp Binard – sekretarz generalny WAPA i główny przedstawiciel Freshfel Europe, dr hab. Bożena Nosecka, dr Grzegorz Klimek oraz prof. Małgorzata Korbin – dyrektor Instytutu Ogrodnictwa.
- VI Konferencja Truskawkowa
Wśród poruszanych tematów wysłuchamy wykładu m.in. o narzędziach do trwałej poprawy właściwości gleby, ochronie truskawek, zaleceniach dla truskawek powtarzających owocowanie oraz o wymaganiach w stosunku do holenderskich odmian. Uczestnicy konferencji będą mieli okazję wysłuchać wykładu na temat tzw. dobrego startu w uprawie truskawek pod osłonami. Wykłady poprowadzą m.in. prof. Grzegorz Józefaciuk z Instytutu Agrofizyki PAN, Jan Woiter van Eck z Fresh Forword (Holandia), Krzysztof Żabówka z Delphy, dr Zbigniew Jarosz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr hab. Jan Błaszczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
- ·Ekologia w ogrodnictwie – czy to się opłaca?
Konferencja składa się z trzech części: rynek i ekonomia, agrotechnika, sprzedaż i marketing. Wykłady obejmą m.in. rozwój gospodarstw ekologicznych w Europie, rozpoczęcie produkcji ekologicznej, ochronę upraw sadowniczo-warzywniczych, a także sprzedaż i marketing warzyw oraz owoców bio. Na zakończenie każdej części konferencji zachęcamy do wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym. Wykłady poprowadzi m.in. Jan Groen z Greenorganics (Holandia), dr Artur Miszczak z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Monika Mrowińska z Gospodarstwa Ekologicznego Mrowisko oraz Urszula Sołtysiak z Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.
10 stycznia, czwartek
- Konferencja sadownicza
Tematami przewodnimi będą: program ochrony jabłoni, zwalczanie szkodników, problemy związane z plamistością liści, architektura drzew, serwis gospodarstw sadowniczych oraz robot do zbioru jabłek i innych owoców. Jose de Wit z Fruitconsult (Holandia) poruszy temat cięcia jabłoni i gruszy, Rene Albers opowie o najnowszych rozwiązaniach w uprawie czereśni (Holanadia), z kolei dr Artur Miszczak z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach omówi wyniki ostatnich kontroli dotyczących pozostałości ś.o.r. w jabłoniach oraz innych owocach. Gad Kober z Izraela podczas telekonferencji zaprezentuje innowacyjny robot do zbioru jabłek i nie tylko.
- ·Konferencja o uprawie pod osłonami
Podczas konferencji zaproszeni eksperci przedstawią zagadnienia związane z uprawą papryki, aktualne zagrożenia ze strony szkodników w uprawach tunelowych, rolę tlenu w uprawie roślin oraz jego niedobór w strefie korzennej. Wykład na temat wirusowych chorób podstawowych gatunków warzyw w uprawach tunelowych wygłosi dr hab. Natasza Borodynko-Filas, prof. IO z Kliniki Chorób Roślin w Poznaniu, a wybrane elementy uprawy bezglebowej w uprawie papryki zaprezentuje dr hab. Czesław Ślusarski, prof. IO w Skierniewicach.
- ·Konferencja warzywa polowe
Ta konferencja będzie miała wyjątkowo przekrojowy charakter. Zajmiemy się chorobami na plantacjach, o których opowie Piotr Borczyński z Kujawsko-Pomorskiego ODR w Minikowie. Spróbujemy opanować chwasty nowym środkiem, którego działanie przybliży Radosław Suchorzewski z firmy Bayer. Z kolei Krzysztof Zachaj z firmy Agrosimex podejmie temat użyźnienia gleby, zaś Stanisław Jamrozik z firmy Bioconect Gardenia zaprezentuje niekonwencjonalne sposoby podwyższenia zdrowotności roślin na podstawie doświadczeń ekologów. Poświęcimy sporo uwagi kwestiom właściwego nawożenia oraz poszukiwaniu odpowiednich odmian dostosowanych do zmieniających się warunków klimatycznych, o których opowie Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta Polska.
- Perspektywiczne gatunki w ogrodnictwie
Tematami przewodnimi konferencji będą: owoce mniej znane w żywieniu człowieka, pigwowiec jako nowy gatunek uprawy, optymalizacja uprawy derenia jadanego oraz co warto wiedzieć o jagodzie kamczackiej. Będą też tematy o wyzwaniach związanych z uprawą i wprowadzeniem na rynek owoców MiniKiwi prezentowane przez dr hab. Piotra Latocha, prof. SGGW. Z kolei dr hab. Anna Bieniek z UWM w Olsztynie poprowadzi wykład dotyczący perspektyw dla świdośliwy, a dr. hab. Stanisław Pluta opowie o pigwowcu.
Szczegółowy plan ze wszystkimi tematami, godzinami prelekcji i ich lokalizacją znajdziesz na naszej stronie pod linkiem: https://tsw.com.pl/konferencje
Wejście na targi i konferencje jest bezpłatne! Konieczna jest rejestracja, której już dziś można dokonać na stronie www.tsw.com.pl
Już dziś bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich związanych z branżą ogrodniczą do odwiedzenia TSW 2019.
Do zobaczenia w styczniu w Nadarzynie! Przyjedź, zobacz, dowiedz się – warto!