SADY I POLEmiki, odc. 2 Czy można zrezygnować z wapnowania gleby, gdy pozostawimy jabłka w sadzie?

 

Przed nami drugi odcinek nowej serii SADY I POLEmiki, w której nasi specjaliści odpowiadają na pytania i proponują rozwiązania problemów, z którymi codziennie spotykają się rolnicy i sadownicy. 

W nowym odcinku Zbigniew Marek i dr Waldemar Wojciechowski odpowiadają na pytanie: Czy można zrezygnować z wapnowania gleby, gdy pozostawimy jabłka w sadzie?"

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

+3 #3 Sławomir Kopeć 2018-12-21 08:29
To że wapno zostaje pod drzewami jest wynikiem braku znajomości typów wapna , jeśli ktoś wybiera wapno dolomitowe o reaktywności 25% to będzie ono jeszcze leżało przez kila lat , jeśli wybierze również węglan , ale w formie kredy reaktywność jest na poziomie 90-100% i praktycznie po 8 tygodniach można podać obornik jeśli byłaby taka potrzeba.
Cytować
+3 #2 Zbyszek 2018-12-18 07:09
To pikuś... czasami widać sady, gdzie wapno jest sypane "z łopaty" punktowo pod drzewka i jeszcze przez kilka lat pozostają białawe kopczyki tuż przy pniu... to jest masakra.
Cytować
+3 #1 Andrzej 2018-12-17 20:49
Wapnowanie nie w zależności od pozostawionych jabłek, ale w zależności od pH gleby... :-) I dwa słowa o samej technice wapnowania...Więc umówmy się, że jeżeli tak ważne jest to pH w pasie herbicydowym, to warto dopilnować aby to rozsiewane wapno na ten pas herbicydowy padło... Niestety zdarzało mi się widzieć jak większa część wapna spadała z tyłu za siewnikiem na murawę a w pas herbicydowy spadały incydentalnie jakieś drobinki... Taki niekorzystny i sprzeczny z potrzebami wysiew może mieć miejsce przy siewnikach starego typu i w sytuacji gdy wapno jest mokre i zbrylone...
Cytować

Powiązane artykuły

X