Dlaczego składka zdrowotna pomocnika rolnika nadal będzie niepodzielna?
– Składka zdrowotna opłacana przez rolnika za pomocnika rolnika jest płacona miesięcznie i jest niepodzielna. Nie ulega ona proporcjonalnemu zmniejszeniu, gdy osoba podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu tylko przez część miesiąca, z tytułu zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach. Jeżeli w danym miesiącu pomocnik zawiera kilka umów to jest zgłaszany i ubezpieczany od każdej z tych umów – kwestia niepodzielności składki sprawia rolnikom wielu kłopotów. Na stronie KRIR pojawiła się odpowiedź Ministerstw Rolnictwa na wniosek samorządu rolniczego dotyczący niepodzielności owej składki. Dlaczego nie można jej dzielić proporcjonalnie w stosunku do przepracowanych dni?
W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa wyjaśniło, że znany jest im postulat wprowadzenia składki zdrowotnej za pracownika sezonowego w wymiarze proporcjonalnym do liczby przepracowanych dni, ale właściwy jest w tym względzie jedynie Minister Zdrowia, do którego zwrócono się z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia korekt w zasadach opłacania składki zdrowotnej, w kierunku złagodzenia zasad jej niepodzielności
Minister Rolnictwa zaproponował umożliwienie opłacania składki zdrowotnej nie za cały miesiąc z góry, ale za 10 dni. Wprowadzenie dekadowego opłacania składki zdrowotnej byłoby dużym ułatwieniem dla rolników i pozwoliłoby na częściowe ujednolicenie zasad opłacania obu składek — zdrowotnej oraz na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, ponieważ obie byłyby w jakiejś części podzielne.
Zgodnie z odpowiedzią Ministra Zdrowia, ubezpieczenie zdrowotne oparte jest w szczególności na zasadach solidarności społecznej, równego traktowania oraz zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. W przedstawionym stanowisku stwierdzono jednoznacznie, iż nie znajduje uzasadnienia wprowadzenie odrębnego mechanizmu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne dla wybranej grupy osób, w tym przypadku dla pomocników rolnika. Zgodnie z zasadami równego traktowania oraz solidarności społecznej, wszystkie osoby ubezpieczone, niezależnie od wysokości opłacanej składki, mają prawo do takich samych świadczeń zdrowotnych finansowanych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
(…) Niepodzielność składki zdrowotnej oznacza również, że stawka składki nie ulegnie proporcjonalnemu zmniejszeniu w zależności od dni w ciągu miesiąca, w trakcie których osoba była faktycznie ubezpieczona (np. rozpoczęła pracę w trakcie miesiąca, zostało jej przyznane określone świadczenie w trakcie danego miesiąca).
(…) A zatem skoro składka jest niepodzielna, to wspomniane osoby zapłacą taką samą składkę zarówno wówczas, gdy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu przez cały miesiąc, jak i wówczas, gdy ubezpieczeniem objęci są jedynie przez kilka dni danego miesiąca (np. dlatego, że działalność gospodarczą podjęli dopiero w trakcie miesiąca). Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku pomocników rolnika, za których składka jest obliczana od stałej kwoty stanowiącej 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego. Stała, określona kwota podstawy wymiaru składki wskazana została także dla szeregu innych osób podlegających pod ubezpieczenie zdrowotne - np. dla osób korzystających z urlopu wychowawczego i niepodlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu).
Zdaniem Ministra Zdrowia, status prawny pomocników rolnika nie odbiega zatem w tym względzie od pozostałych osób podlegających pod ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto należy zauważyć, że w przypadku pomocników rolnika podstawa naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne została ustawiona na relatywnie niskim poziomie w odniesieniu do pozostałych grup ubezpieczonych. Reasumując, MRiRW znany jest postulat wprowadzenia składki zdrowotnej za pracownika sezonowego w wymiarze proporcjonalnym do liczby przepracowanych dni, ale właściwy jest w tym względzie jedynie Minister Zdrowia, którego stanowisko zostało przedstawione powyżej.
Źródło: KRIR
Komentarze
Smutne to. Ale czasem i kapitał prywatny trza wziąć za mordę.
https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/pieniadze-albo-zycie-czyli-jak-sie-leczyc-w-usa,962205
Tylko tu jest, bo nie ma na jutubie.
Pomyłka :
" Pieniądze albo życie, czyli jak się leczyć w USA "
Tak brzmi pełny tytuł dokumentu.
" Pieniądze albo śmierć " :cry film dokumentalny.
Do czego tam doprowadziła prywatną służba zdrowia. Kto nie ma pieniędzy umiera. Dużo ludzi wcale się nie ubezpiecza bo jest mały zakres zwrotu.
Szok. Taki bogaty kraj. A kongresmani są przekupywani żeby służyli koncernom farmaceutycznym. A te cenią leki na max. Ile się da.
U nas jest jeszcze dobrze, dla tych co są biedniejsi.
Ta prywatną służba w dupie ma ludzi. Liczy się zysk. Nie daj Boże tego u nas.