Powstanie nowy Rynek Hurtu Rolno Spożywczego „Jurajski Agro Fresh Park”

 

Przedstawiciele Regionalnego Funduszu Gospodarczego S.A. i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa podpisali list intencyjny w sprawie budowy "Jurajskiego Agro Fresh Parku”. Inwestycja powstanie na terenie gminy Rędziny k/Częstochowy i ma się wpisywać w politykę rządu w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, w szczególności w zamysł utworzenia „Polskie Grupy Spożywczej.”

Budowa „Jurajskiego Agro Fresh Parku” jest planowana na działce o powierzchni 15 ha z uchwalonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczeniem pod działalność produkcyjno-usługowo-handlową w bezpośrednim sąsiedztwie z lotniskiem w Rudnikach, w niedalekiej odległości od trasy szybkiego ruchu DK1 i planowanej autostrady A1, z dobrym dostępem do bocznicy kolejowej linii nr 146.

Jak podaje KOWR, głównymi zaletami wspólnego przedsięwzięcia między RFG S.A. i KOWR będzie:

a) Wpisanie się z planowaną inwestycją w zamysł stworzenia przez rząd „Polskiej Grupy Spożywczej”;

b) Stworzenie unikalnego, innowatorskiego w zamyśle rynku hurtu rolno-spożywczego, będącego równocześnie partnerem i zapleczem dla regionalnych producentów żywności, a w przypadku powodzenia inwestycji – także modelowym rozwiązaniem do stosowania w całej Polsce;

c) Uzyskanie efektu synergii poprzez wniesienie aportem do nowo powstałej spółki położonych w bezpośrednim sąsiedztwie gruntów inwestycyjnych, gruntów o przeznaczeniu rolnym oraz gruntów mogących stanowić zaplecze kapitałowe dla planowanej inwestycji;

d) Zwiększenie możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego i zbudowanie solidnej bazy kapitałowej dla planowanej inwestycji (łączna wartość aportów wynosi w chwili obecnej 150 mln zł i dynamicznie wzrośnie w najbliższych latach wraz z przewidywanym wzrostem wartości gruntów, na co wpływ będzie miało oddanie do użytkowania autostrady A1 położonej wraz z węzłami w bezpośrednim sąsiedztwie ww. gruntów).

Istotnym elementem powodzenia przedsięwzięcia jest szybkie tempo działań związanych z utworzeniem spółki RFG S.A. – KOWR i wniesieniem do niej aportu w postaci nieruchomości. Ma to związek z wprowadzonymi w ostatnich tygodniach zmianami w ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Wejście w życie nowelizacji ustawy z uwagi na fakt zwiększenia uprawnień KOWR znacznie ułatwi proces tworzenia spółki z udziałem RFG S.A. i KOWR, a także uprości proces wnoszenia wkładów kapitałowych i aportów w postaci nieruchomości – w związku z faktem, że przedmiotowa inwestycja wpisuje się w politykę rządu w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, w szczególności w zamysł utworzenia „Polskiej Grupy Spożywczej.”

 

Źródło: KRIR

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

+1 #2 Marcin 2019-07-23 14:39
Artur podnosi ważny temat. Urzędnicy chcą nas uszczęśliwić i dobrze, rynki to krok w dobrym kierunku. Jednak to muszą być rynki nowoczesne, gdzie towar sprzedaje się paletami, w jednorazowych opakowaniach (lub plastikach), z dużym zapleczem chłodniczym. Zakładam dobre chęci ze strony urzędników, jednak nie sądzę aby ich świadomość modelu współczesnego handlu hurtowego była duża. Piszę to ku przestrodze, bo wszyscy pamiętamy jak były prezes jednej z upadłych grup, pełniąc funkcje Ministra Rolnictwa budował już nam rynki hurtowe. Za wielkie pieniądze postawiono piękny rynek ale z modelem handlu sprzed półwiecza (co w dłuższej perspektywie doprowadziło do upadku znaczenia handlu hurtowego). Oby znowu tego błędu nie popełnić.
Cytować
+3 #1 Artur 2019-07-23 09:41
A o tzw. zegarze holenderskim, ani słychu ani widu...Dlaczego?...A przecież zarówno grupy producenckie jak i indywidualni sadownicy są już w Polsce w stanie przygotować duże partie jednorodnego towaru - warunek funkcjonowania tego tzw. zegara...
Cytować

Powiązane artykuły

Aktualna sytuacja na Broniszach 16.12.2019

Patron sadowników

Sadownicy polują

X