Ukraina od 1 września nie może eksportować jabłek do UE!
Dyrektor ds. Rozwoju Ukraińskiego Stowarzyszenia Owoców i Warzyw (UPOA) potwierdziła, że od 1 września 2019 r. importerzy owoców i warzyw z krajów UE odmawiają zakupu jabłek i gruszek z Ukrainy (i innych krajów spoza UE) z powodu wejścia w życie dyrektywy (UE) 2019/523.
Jak informuje UPOA, powyższa dyrektywa została przyjęta 21 marca 2019 r. i ma na celu wzmocnienie ochrony UE przed szkodliwymi organizmami kwarantannowymi i dotyczy dostaw jabłek, gruszek, pomidorów, bakłażanów, papryki i niektórych innych produktów.
W ramach dyrektywy od 1 września 2019 r. wszystkie kraje spoza UE są zobowiązane do formalnego oświadczenia, że nie wykrywają niektórych organizmów kwarantannowych. Całość dyrektywy: TUTAJ
– Biorąc pod uwagę, że Ukraina jest krajem wolnym od tych organizmów, ponieważ nie stwierdzono przypadków wykrycia, właściwy organ Ukrainy (Państwowa Służba Konsumentów) już formalnie zasugerowała Komisji Europejskiej podjęcie decyzji o niezakłóconym imporcie tych towarów. Jednak w tej chwili nie otrzymano jeszcze oficjalnej odpowiedzi Komisji Europejskiej, co oznacza, że nie można dostarczyć tych towarów – wyjaśnia stowarzyszenie.
Ukraińscy producenci spieszą się z samodzielnym rozwiązaniem tego problemu. Dlatego eksporterzy pomidorów i papryki szklarniowej próbują obecnie, na własny koszt, legalnie zarejestrować przywóz z obszarów lub regionów wolnych od tych szkodników zgodnie z procedurami UE. Mają nadzieję, że nastąpi to szybciej niż uzyskanie. Oczekują także, że będą w stanie odblokować eksport przed połową września.
„Unia Europejska jest bardzo ważna, choć nie jest głównym rynkiem ukraińskich producentów jabłek najwyższej jakości. W sezonie 2018/19 około 6000 ton jabłek wysokiej jakości zostało wysłanych na rynki krajów UE, takich jak Szwecja, Wielka Brytania, Grecja, Polska i inne. Jest to również ważny rynek dla jabłek przemysłowych z Ukrainy, w tym certyfikowanych jako ekologiczne - eksportowano około 5000 ton na sezon. Oznacza to, że jeśli dostawy nie zostaną odblokowane, wówczas hipotetyczne straty naszych plantatorów jabłek w nowym sezonie wyniosą około 4-5 milionów dolarów amerykańskich, czyli około 15% wszystkich przychodów z eksportu."
Nawiasem mówiąc, obecnie praktycznie wszystkie kraje spoza UE nie są w stanie dostarczyć tych towarów do UE, ponieważ większość krajów nie przeprowadziła wcześniej tej procedury. Dotyczy to również dostawców jabłek z Mołdawii i Serbii, a także dostawców owoców z USA i Kanady.
– Pozataryfowe ograniczenia importowe są skutecznym mechanizmem wsparcia producenta, który UE stosuje regularnie i dość często – czytamy.
Źródło: UPOA
Komentarze
Już słyszę płacz niektórych "byznesmenów"