Mirosław Maliszewski: Co oznacza dla nas Brexit?

 

W Wielkiej Brytanii trwa polityczny chaos związany z realizacją wyniku referendum o wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej. Do dymisji podał się poprzedni Premier, a obecny poprosił na czas ostatecznych negocjacji warunków wyjścia zawieszenia tamtejszego parlamentu, na co zgodziła się Królowa.

Na czym polega więc ten chaos?

Otóż możliwe są dwa warianty wyjścia- „miękki” i „twardy”. W największym uproszczeniu i przy dużej ogólnikowości oba warianty są problematyczne.

„Miękki” polega na pewnej formie współpracy z Unią Europejską po wyjściu. Głównie chodzi tu o mniejsze cła we wzajemnej wymianie handlowej, częściowo swobodny dostęp do rynków pracy.

„Twardy” polega na wyjściu bez jakichkolwiek uzgodnień, czyli de facto przywróceniu granic dla mieszkańców i dla towarów.

Obecny Premier brytyjski opowiada się za drugim rozwiązaniem, który ma być – jego zdaniem- korzystniejszy dla Wielkiej Brytanii.

Co jednak to wszystko oznacza dla nas?

Mimo zdania wielu osób, które w wyjściu Brytyjczyków widzą dla nas jakąś szansę, oba rozwiązania są dla nas niekorzystne. Dziś mamy swobodny dostęp do rynku Wielkiej Brytanii z czego korzystamy od lat. Najbardziej chyba producenci i eksporterzy borówki amerykańskiej, bo jej tam eksportujemy bardzo dużo. To największy importer naszych owoców na świecie. W tym roku eksport borówki do Wlk. Brytanii zbliżył się do 5 tys. ton, co stanowiło około 40% naszego całego eksportu. Brexit oznacza dla nas nowe cła, co spowoduje pogorszenie dostępu polskich owoców, „twardy” zaś oznacza dla nas dramat. Ustanowienie  nowych ceł w handlu z Wielką Brytanią spowoduje pogorszenie naszej konkurencyjności, a to z kolei oznacza niższe ceny dla plantatorów. Niektórzy porównują Brexit dla borówki z rosyjskim embargiem na jabłka. Może to lekka przesada, ale z pewnością wyjście Wielkiej Brytanii oznacza dla polskich owoców ograniczenie rynku zbytu. Widzimy ile powstaje nowych borówkowych plantacji, które za kilka lat wejdą w pełnię owocowania. Trzeba dla tej rosnącej podaży szukać nowych miejsc sprzedaży, a utrata jakiegokolwiek rynku oznacza duże problemy.

Radziłbym więc, aby nie kibicować wyjściu Brytyjczyków ze wspólnoty, bo to dla nas oznacza problemy- mniejsze przy „miękkim” brexicie, większe przy „twardym”.

 

Mirosław Maliszewski

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #3 kargól 2019-09-10 11:20
Cytuję Roman:
Ale jak kasiorke i prowy bierzesz to unia dobra????

PSL bierze i spół…a a reszta rolników tylko zazdrości
Cytować
+2 #2 Roman 2019-09-10 04:58
Ale jak kasiorke i prowy bierzesz to unia dobra????
Cytować
+2 #1 Guest 2019-09-09 16:25
Unia Europejska = ZSRR.
Cytować

Powiązane artykuły

X