Polskie jabłka pojadą do Kolumbii
Kolumbia to kolejny rynek, który jest już otwarty dla polskich jabłek. Pomyślnie dla naszego kraju zakończona została procedura analizy ryzyka w eksporcie tego produktu do Kolumbii.
Po trudnych negocjacjach prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Głównym Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz instytutami branżowymi, uzupełnionych wizytami studyjnymi kolumbijskich ekspertów – Kolumbijski Instytut Rolnictwa (ICA) opublikował na swojej stronie internetowej importowe wymagania fitosanitarne dla polskich jabłek. Dzięki temu możliwy jest już eksport jabłek pochodzących z produkcji 2019 r. przez podmioty zarejestrowane oraz spełniające wymagania importowe Kolumbii.
Szczegółowych informacji w zakresie warunków i formalności dotyczących eksportu, jak również aktualizacji wpisu do rejestru, udzielają jednostki terenowe Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Kolumbijski Instytut Rolnictwa (ICA) opublikował na swojej stronie internetowej importowe wymagania fitosanitarne dla tego produktu i niniejszym, eksport jabłek pochodzących z produkcji 2019 r. przez podmioty zarejestrowane oraz spełniające wymagania importowe Kolumbii jest już możliwy.
Główny Inspektorat zwraca uwagę na istotne warunki eksportu:
- konieczność rejestracji producentów jabłek (sady) oraz podmiotów zajmujących się przechowaniem /pakowaniem jabłek, zainteresowanych eksportem jabłek do Kolumbii, we właściwych wojewódzkich inspektoratach ochrony roślin i nasiennictwa najpóźniej do 10 stycznia roku rozpoczęcia uprawy i/lub przechowywania/pakowania,
- strona kolumbijska nie wymaga uzyskania zezwolenia importowego, towar powinien być zaopatrzony w świadectwo fitosanitarne,
- podmioty już zarejestrowane powinny każdego roku potwierdzić właściwemu inspektoratowi ochrony roślin i nasiennictwa chęć prowadzenia tej działalności w danym sezonie w terminie do dnia 30 kwietnia.
Szczegółowych informacji w zakresie warunków eksportu, również aktualizacji wpisu do rejestru, udzielają jednostki terenowe Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Źródło: www.piorin.gov.pl
Komentarze
Wystarczy odrobinę pomyśleć by dojść do takiego wniosku....to jeszcze nie czas byś to zrozumiał ale może kiedyś dasz radę ogarnac
A z powrotem kontener kokainy przypłynie ...
żadne dalekie rynkinam nie grożą
Trza sadzić bo jest za mało i inni wejdą na nasze miejsce