Są osobne stawki na przerosty

 

Zbyt przerostów, czyli jabłek w rozmiarze od 85, 90 czy 95 mm (w zależności od sezonu i popytu) często bywał kłopotliwy. Takie owoce podczas sortowania w dużej części klasyfikowane były jako przemysł. Jednak w tym sezonie wiele grup producenckich wystawiło na nie osobne ceny, chociaż i tak jest to stawka taka sama, jak jabłka na obieranie. 

Handel tak dużymi jabłkami obarczony jest często większym ryzykiem. Jabłka szybko tracą na jakości. Chodzi tu o szybko uwidaczniającą się gorzką plamistość podskórną czy rozpad jabłek. Dotyczy to na równi Red Jonaprince’a, Mutsu i Jonagoreda. Wszystkie trzy stanowią trzon w handlu najgrubszymi owocami.

Jeśli prześledzimy ceny skupu grup producenckich, zauważymy widoczną zmianę w porównaniu z ubiegłym rokiem. W przypadku Red Jonaprince’a, Mutsu i Jonagoreda mamy osobną stawkę za jabłka w rozmiarze 95 – 110 mm. Wynosi ona od 0,70 do 0,90 zł/kg.

Wysortowane owoce w takim właśnie rozmiarze trafiają często na rynki republik bałtyckich, w poprzednich latach upłynniane były na rynkach hurtowych. Najbardziej cieszy, że takie jabłka również są zagospodarowane, a po drugie, że za takie rozmiary jest w grupach osobna stawka.

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Ceny jabłek deserowych nie rosną

W których krajach cena jabłek wzrosła najbardziej?

Aktualna sytuacja na Broniszach [17.03.2022]

Sadownicy polują

X