Jabłka ozdobione dziełami sztuki
Hirosaki – miasto nazywane japońską stolicą jabłek, słynie nie tylko z produkcji tych owoców, ale i z jabłek Sato, które zdobią dzieła sztuki francuskiej i japońskiej oraz słynne postaci.
Jabłka umieszczane są w specjalnych woreczkach, które mają za zadanie zablokowanie światła słonecznego, tak by skórka pozostała blada. W miarę wzrostu owoców, worek jest usuwany, a na jabłku umieszczony zostaje szablon ze wzorem. Gdy jabłko dojrzewa odkryta skórka wybarwia się, a miejsce przykryte szablonem pozostaje niewybarwione.
Jabłka zdobią nie tylko słynne dzieła sztuki francuskiej jak Mona Lisa Leonarda da Vinci, ale także sztuki japońskiej jak Trzydzieści sześć widoków na górę Fuji Ukiyoe Hokusai czy Wielka fala w Kanagawie Hokusaia oraz słynne postaci – w tym roku z okazji 200. rocznicy śmierci Napoleona jabłka zdobi podobizna cesarza Francuzów.
Firma Yoshihro Sato jest związana z Francją od 1993 roku, kiedy Philippe Schuller, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Ogrodniczego Montreuil we Francji i entuzjasta znakowania owoców, skontaktował się z nimi, aby dowiedzieć się więcej o technikach zdobienia.
73-letni Sato, prezes japońskiej firmy, pojechał do Francji na spotkanie z Schullerem. Odkrył, że Francja ma ponad stuletnią tradycję przyklejania ręcznie robionych naklejek do ozdabiania jabłek i innych owoców portretami i herbami. Były one uważane za przedmioty luksusowe i były wysyłane jako prezenty dla rodziny królewskiej.
Tradycja zniknęła po I i II wojnie światowej, ale Schuller i Stowarzyszenie Ogrodnicze z Montreuil, postanowili wskrzesić to historyczne francuskie dziedzictwo i tak nawiązała się współpracy między stowarzyszeniem a Japończykiem.
W 2002 roku Sato wystawił swoje jabłka w Królewskim Ogrodzie Wersalskim, zyskując coraz większe zainteresowanie. Od tego czasu miasto Hirosaki zacieśnia więzi kulturalne z Francją, wysyłając już od 10 lat do Pałacu Elizejskiego jabłka Sato, które otrzymały wyrazy uznania od byłych prezydentów Francji – Jaques Chirac, Nicholas Sarkozy oraz obecnego Emmanuel Macrona, który również otrzymał jabłko ze swoją podobizną
W tym roku do Pałacu wysłano łącznie około 100 sztuk.
Źródło: japan-forward.com