Eksport mołdawskich malin niższy niż przewidywano
Operatorzy rynku owoców w Mołdawii twierdzą, że eksport malin prawdopodobnie zakończy się w tym tygodniu. W sprzedaży w tej chwili dostępne są tylko małe partie odmiany średnio późnej „Bułgarski Rubin”. Według wstępnych szacunków do połowy lipca wyeksportowano z kraju około 600-700 ton malin.
Tymczasem na początku czerwca eksperci przewidywali, że w tym sezonie ze względu na duży popyt na rynku europejskim eksport mołdawskich malin będzie powyżej średniego poziomu z ostatnich trzech lat (0,9-1,1 tys. ton). Ponadto planowano zakup około 700-800 ton malin przez mroźnie w celu późniejszego eksportu do Serbii i Polski.
Stosunkowo niewielką wielkość eksportu handlowcy tłumaczą dwoma czynnikami. Pierwszy to zbyt krótki sezon sprzedaży zewnętrznej: z powodu suszy trwał około trzech tygodni, podczas gdy w zeszłym roku trwał około pięciu. Drugi to niespójna polityka cenowa. Początkowa stawka 45 lei/kg (2,34 USD/kg) zaproponowana przez handlowców za owoce przeznaczone na eksport do Polski nie były satysfakcjonujące dla plantatorów. W rezultacie po tej cenie producenci sprzedawali część zbiorów malin firmom mrożącym owoce. A cena malin na rynek świeży wzrosła i ustabilizowała się na poziomie 50-55 lei/kg (2,60-2,86 USD/kg), czyli wyższym niż lipcowy poziom cen malin w zeszłym roku (35-40 lei/kg, 1,94-2,22 USD/kg). Jednak okres „zamieszania cenowego” prawdopodobnie zmniejszył wielkość eksportu świeżych owoców.
źródło: east-fruit.com