Czereśnie choć drogie to coraz popularniejsze w Chinach. Rośnie import i produkcja
Raport Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) wskazuje, że w Chińskiej Republice Ludowej rośnie produkcja i import czereśni. W 2015 r. produkcja tych owoców będzie wyższa o 14 proc. w stosunku do 2014 r. i wyniesie 250 tys. ton. Tak dobre wyniki zostaną osiągnięte dzięki wchodzeniu w owocowanie nowych nasadzeń w prowincjach Szantung, Shaanxi, Syczuan, Hebei, Henan, Yantai. W Chinach w tym roku nasadzenia czereśni zajmują 100 tys. ha (w ubiegłym roku było to 90 tys. ha), z czego mniej niż 5 proc. sadów to uprawy pod osłonami.
Obecnie w ChRL uprawia się ok. 20 odmian czereśni, głównie Red Lantern, która w prowincji Yantai (najważniejszy region uprawy czereśni) wypierana jest przez Early Beauty o lepszym smaku i większym rozmiarze owoców. Inne popularne odmiany to: Sweetheart, Rainier, Van i Lapins.
Popyt na czereśnie rośnie szybko, głównie w północniej części kraju. Na zainteresowanie konsumentów wpłynęły m.in. niskie ceny spowodowane dużą podażą. Pomimo spadku cen czereśnie należą do grupy najdroższych owoców w Chinach - w czerwcu w prowincji Yantai odmiana Early Beauty kosztowała nawet 6,70 dolarów za kg. Jeszcze droższe są owoce z upraw pod osłonami – w Szantung w tym roku kosztowały prawie 10 dolarów za kg, choć jeszcze w 2013 r. trzeba było zapłacić za nie nawet 32 dolary za 1 kg.
W tym roku spodziewany jest także wzrost importu czereśni o 50 proc. do poziomu 100 tys. ton. 70 proc. owoców sprowadzanych jest z Chile. Do ważnych dostawców czereśni należą także Stany zjednoczone – 16 proc. importu. Obecnie do Chin może dostarczać czereśnie siedem państw.
Przeczytaj także: Wiśnie i czereśnie – zalecenia - okres bezlistny