O co zabiega Polska na forum europejskim?
Przed wprowadzeniem embarga utrudnieniem w handlu z Federacją Rosyjską były bariery fitosanitarne. Podejmowane są działania mające na celu ich zniesienie, co mocno popiera strona polska, zaznaczając jednocześnie, że niezwykle ważne jest zachowanie jednolitego stanowiska całej Unii Europejskiej w negocjacjach z naszym sąsiadem.
Embargo nałożone na polskie owoce znacznie ogranicza możliwości sprzedaży od dwóch sezonów. W związku z tym, że sytuacja najprawdopodobniej nie zmieni się zasadniczo, Komisja Europejska rozważa przedłużenie nadzwyczajnych środków przewidzianych dla sektora owoców oraz warzyw do 30 czerwca 2017 r.
W mijających sezonach jednym z ważnych elementów były tzw. wycofania owoców, lecz coraz częściej pojawiają się informacje, że system ten wymaga poprawek. Strona polska postuluje zrównanie stawek pomocy udzielanej za wycofanie na cele inne niż bezpłatna dystrybucja dla organizacji producentów i producentów niezrzeszonych. W ich przypadku należy także rozważyć podwyższenie stawek wsparcia oraz refundowanie kosztów transportu.
W obecnym sezonie płatności za wycofanie owoców z rynku dokonywane będą po kursie z 30 czerwca 2016 r., w związku z czym niektórzy sadownicy muszą czekać ponad pół roku na pieniądze za jabłka dostarczone do organizacji charytatywnych, dlatego Polska zwraca się z wnioskiem o umożliwienie dokonywania wypłat za operacje wycofania wkrótce po ich realizacji.
Materiały z posiedzenia Rady Ministrów UE w Luksemburgu, www.minrol.gov.pl