Wizyta w Chinach – promocja dwukolorowych jabłek

aaa4Chiny są jednym z najważniejszych i najbardziej perspektywicznych rynków zbytu dla polskiej żywności. Polscy producenci coraz bardziej zainteresowani są obecnością na tym ogromnym, nieustannie rozwijającym się i dywersyfikującym rynku. Polska oferta eksportowa sektora rolno-spożywczego, dzięki wysokiej jakości i zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa, cieszy się coraz większym zainteresowaniem chińskich konsumentów.

Aktualnie na terenie ChRL prowadzonych jest kilka kampanii promujących polską żywność, koordynowanych przez stowarzyszenia branżowe. Są one również obecne na tegorocznej edycji targów SIAL China 2016. Poza wkładem w budowanie polskiej marki poprzez udział w stoisku narodowym, organizowane są również konferencje prasowe poszczególnych kampanii skierowane do przedstawicieli chińskich mediów oraz biznesu.

Minister Krzysztof Jurgiel, przebywający w Szanghaju w ramach wizyty oficjalnej w ChRL, wziął udział w dwóch konferencjach: „Europejskie jabłka dwukolorowe”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Unia Owocowa”, oraz „Smaki Europy – jakość i tradycja”, zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą.

Minister podziękował chińskim gościom za przybycie i za zainteresowanie polskimi produktami spożywczymi. Podkreślił, że przywiązuje dużą wagę do współpracy naszego kraju z chińskimi partnerami. Szczególnie zainteresowany jest działaniami mającymi na celu ułatwienie wymiany handlowej oraz uzyskanie dostępu dla szerszego asortymentu polskich produktów do chińskiego rynku.

Polska jest krajem partnerskim w tegorocznej edycji Targów SIAL. Nasze produkty prezentowane są zarówno na stoisku narodowym, o powierzchni 248 m2, jak i na stoiskach branżowych. W sumie w targach tych bierze udział ponad 100 polskich firm.

W uroczystej inauguracji Targów SIAL CHINA 2016 wziął dziś udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, który w swoim wystąpieniu podczas otwarcia zachęcał do odwiedzenia polskiego stoiska.

- Polska specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości produktów mięsnych, mlecznych, a także jest liderem w Europie w produkcji owoców i warzyw – podkreślił minister Jurgiel i zapewniał, że z pomocą polskich surowców z powodzeniem można przygotować ulubione chińskie potrawy, których bazą są warzywa czy mięso.

- Mam nadzieję, że dzięki targom SIAL przekonają się Państwo, że mimo dzielącej nas odległości, mamy wiele wspólnego, a w szczególności jest to zamiłowanie do zdrowej, wysokiej jakości żywności - zauważył szef polskiego resortu rolnictwa.

Minister Jurgiel dokonał też oficjalnego otwarcia polskiego stoiska. Rozmawiał z polskimi przedsiębiorcami oraz zachęcał chińskich gości do próbowania polskich specjałów.

Targi SIAL China to międzynarodowa impreza wystawiennicza branży rolno-spożywczej, odbywająca się corocznie w Szanghaju. Przyciąga ona wielu wystawców i zwiedzających z całego świata. W tegorocznej edycji bierze udział 2.900 wystawców zgromadzonych na powierzchni 126 tys. m2.

Organizatorzy SIAL China 2016 przewidują, że tegoroczna wystawa przyciągnie ponad 160 tys. przedstawicieli firm z całego świata.

Polski minister rozmawiał z wiceministrem rolnictwa ChRL QuDongyu. Omówiony został aktualny stan polsko-chińskiej współpracy, w szczególności w zakresie wymiany ekspercko-naukowej, opartej na podpisanym w ubiegłym roku „Porozumieniu o współpracy w ramach Polsko-Chińskiego Centrum Nauki i Technologii Rolnej”. Krzysztof Jurgiel wyraził zadowolenie z postępów realizacji wspólnych projektów naukowych. Polska strona liczy na intensyfikację wspólnych badań nad jakością i bezpieczeństwem produktów rolnych oraz systemami zapewnienia bezpieczeństwa żywności, zdrową żywnością i ochroną roślin.

– Chiny znajdują się na liście priorytetowych krajów w naszej promocji gospodarczej na 2016 rok. Polska planuje obecność na 10 imprezach targowych organizowanych w Chinach. Liczymy na kontynuację intensywnego dialogu ze stroną chińską w dziedzinie rolnictwa na różnych szczeblach, a także w ramach formuł multilateralnych, takich jak „16+1” – mówił minister Jurgiel.

Ponadto polski minister odniósł się do kwestii uzyskania dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku chińskiego. – Mamy nadzieję na wsparcie ze strony chińskiego resortu rolnictwa polskich starań ukierunkowanych na sprawne procedowanie i szybkie zakończenie procedur w zakresie uzyskania dostępu i wznowienia eksportu, w szczególności dla świeżych jabłek, mięsa wieprzowego, mięsa drobiowego – powiedział.

Minister Qu podkreślił, że Chiny przywiązują ogromną wagę do rozwoju współpracy w formacie „16+1”, o czym świadczy liczba organizowanych wydarzeń. Polska, jako najsilniejszy gospodarczo kraj „szesnastki”, jest dla Chin ważnym partnerem, również ze względu na ogromny potencjał polskiego rolnictwa.

Chiny liczą na dalszą ścisłą współpracę z Polską w dziedzinie rolnictwa na różnych szczeblach, m.in. w ramach wzajemnych wizyt kierownictwa resortów i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności oraz prac polsko-chińskich grup roboczych, także w ramach formuł multilateralnych. W tym kontekście Krzysztof Jurgiel przyjął zaproszenie do udziału w międzynarodowych targach rolniczych, China AG Trade Fair (CATF), organizowanych w Hunming (Prowincja Yunan), w listopadzie 2016 roku.

Tematyka dostępu polskich produktów rolno-spożywczych na rynek chiński została także poruszona podczas spotkania ministra Krzysztofa Jurgiela z szefem Głównego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny ChRL (AQSIQ) ZhiShupingiem. – AQSIQ, jako instytucja odpowiedzialna za kwestie certyfikacji, akredytacji, bezpieczeństwa żywności oraz inspekcję zagranicznych producentów, jest dla Polski partnerem o ogromnym znaczeniu – powiedział minister. – Polska stara się aktualnie o uzyskanie dostępu do rynku chińskiego dla wielu polskich produktów rolno-spożywczych. Mając na uwadze dotychczasową, doskonałą współpracę w tej dziedzinie, liczymy na wsparcie AQSIQ w naszych dążeniach do zapoznania chińskich konsumentów z polską żywnością, stanowiącą idealne połączenie wysokiej jakości, tradycyjnych receptur i innowacyjnych technologii produkcji. ZhiShuping podkreślił, że dla Chin ważne jest spełnianie przez importowane produkty rolne najostrzejszych wymogów jakości i bezpieczeństwa żywności. Dostrzega on w związku z tym ogromne możliwości dla polskiej żywności na rynku chińskim.

Minister Jurgiel będzie przebywał w Pekinie do 4 maja, następnie uda się do Szanghaju, gdzie weźmie udział w uroczystej ceremonii otwarcia międzynarodowych targów SIAL China 2016. Polska podczas tegorocznej edycji jest krajem partnerskim.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X