Ukraina dostała zgodę na eksport jabłek do Indii
Ukraińskie Stowarzyszenie Ogrodnicze (UPOA) poinformowało na swojej stronie internetowej, że rynek indyjski jest już otwarty dla producentów jabłek z Ukrainy. Po kilku próbnych przesyłkach jabłek, służby pozytywnie zatwierdziły okres próbny. W najbliższym czasie oba państwa opublikują szczegółowe informacje na temat eksportu.
Mimo wszystko, przedstawiciele stowarzyszenia przyznają, że tegoroczne zbiory są znacznie mniejsze niż w ubiegłym sezonie. Ceny jabłek wzrosły, a eksport jest minimalny, przez co potencjał eksportowy może zostać niewykorzystany. Możliwe, że w tym aspekcie zmieni się coś dopiero w okresie styczeń-luty.
„W styczniu, lutym i marcu w Indiach jest wiele świąt i konsumpcja rośnie. Ponadto w tym okresie wyczerpują się lokalne zapasy, a Indie zwiększają eksport. Innym czynnikiem jest to, że Hindusi uwielbiają słodkie jabłko, a jabłko, które było przechowywane przez kilka miesięcy, staje się słodsze. Dlatego dostawy ukraińskiego jabłka do Indii w tym okresie mogą być bardzo istotne. Według naszych informacji, główna ilość jabłek jest importowana do Indii w lutym-maju, a od czerwca import zaczyna spadać” – mówi Andrey Yarmak , ekonomista w Departamencie Inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Uważa również, że Indie mogą potencjalnie stać się bardzo ważnym rynkiem dla jabłek z Ukrainy, ale jest to rynek specyficzny i nigdy nie będzie kompletnym zamiennikiem dla rynku rosyjskiego. „Stany Zjednoczone, Włochy i Chile wysyłają 40-50 tysięcy ton rocznie na ten rynek. Przed wybuchem wojny handlowej Stany Zjednoczone dostarczały do Indii do 150 000 ton. Jednak na Ukrainie jest bardzo mało takich jabłek, które preferują Hindusi. Powinny być w średniego lub małego kalibru, najlepiej czerwone.
Jak zauważa przedstawiciel, kluczowym jest jednak, aby jabłko wytrzymało długą podróż, a także późniejszą dystrybucję. – Dlatego nie sądzę, że Ukraina będzie w stanie dostarczyć do Indii więcej niż 5-7 tysięcy ton jabłek w ciągu najbliższych kilku lat – dodaje Andrey Yarmak.
Na stronie stowarzyszenia pojawia się także odniesienie do Polski. „Dla porównania – Polska w 2019 roku wyeksportowała prawie 20 tysięcy ton jabłek do Indii, ale to się stało ze względu na ogromną nadpodaż jabłek w 2018 roku i bardzo niskie ceny. Zazwyczaj eksport jabłek do Indii z Polski nie przekracza 4 – 5 tys. ton” – twierdzi.
Źródło: UPOA