
Gruzini chwalą się wysokimi zbiorami brzoskwiń
Sezon zbiorów brzoskwiń w Gruzji jeszcze się na dobre nie rozpoczął (obecnie na rynek wchodzą stosunkowo niewielkie partie odmian wczesnych; rozpoczęcie sezonu zbiorów przypada tam na połowę czerwca), ale gruziński wiceminister rolnictwa, Solomon Pavliashvili, udzielił wywiadu, w którym obwieścił, że tegoroczne plony będą rekordowe.
Prowincja Kachetia, najdalej wysunięty na wschód fragment Gruzji graniczący z Azerbejdżanem, słynie z uprawy brzoskwiń i odpowiada za 80% całkowitej produkcji tych owoców w kraju. W bieżącym roku zbiory mają wynieść tam 35 tys. ton, z czego 15 tys. ton będzie miało wartość eksportową. Dla porównania: w 2019 roku zebrano w całym kraju 22,3 tys. ton, a w 2018 roku 27,5 tys. ton brzoskwiń.
W zawiązku z powyższym powołano specjalną centralę mającą za zadanie czuwać nad zbiorami, dostawami, skupem i przygotowaniem owoców do eksportu. Zaangażowano w to 20 państwowych gospodarstw chłodniczych. Nad prawidłowym przebiegiem procesu czuwać będzie grupa inspektorów sanitarnych i urzędników celnych. Obiecano ograniczyć procedury do minimum.
My zebraliśmy w 2017 roku zaledwie 4,8 tys. ton , a w 2018 r. 11 tys. ton. W roku 2020 zbiory będą zapewne znacznie mniejsze, gdyż uprawy ucierpiały na skutek przymrozków. Nasza własna produkcja pokrywa znikomą część krajowego zapotrzebowania, tak więc większość dostępnych na rynku owoców pochodzi z importu.
Czy gruzińskie brzoskwinie trafią na Polski rynek? Prawdopodobnie nie, gdyż naszymi głównymi dostawcami są Hiszpanie, Niemcy i Grecy. W 2018 roku dostarczyli nam odpowiednio: 91,3 tys. ton, 18,1 tys. ton oraz 17,4 tys. ton brzoskwiń. Gruzja nie znalazła się nawet w pierwszej dwudziestce państw zaopatrujących nas w te owoce.
W ubiegłym roku Gruzini eksportowali brzoskwinie do 11 krajów, a odbiorcą numer jeden pozostaje Rosja – obu krajom jak widać wieloletni konflikt nie przeszkadza w robieniu interesów. Na dalszych miejscach plasują się Armenia i Azerbejdżan.
Źródło: East-Fruit, Урожай персика в Грузии в 2020 году резко вырастет.