Tadżykistan inwestuje w sadownictwo
Do 19 lutego br. w Tadżykistanie posadzono ponad 130 hektarów nowych sadów i winnic. Według danych operacyjnych Departamentu Uprawy Roślin Ministerstwa Rolnictwa kraju do wyznaczonego terminu pojawiło się 131 hektarów nowych sadów i winnic.
W szczególności założono 129 hektarów sadów i 2 hektary winnic, a także 23 hektary intensywnych sadów, a 490 hektarów starych sadów i winnic zostało odrestaurowanych, pisze Avesta.Tj. Prace agrotechniczne prowadzono na powierzchni 160 533 ha sadów i 38 570 ha winnic.
Warto zauważyć, że tadżyccy sadownicy głównie interesują się takimi gatunkami drzew owocowych jak jabłoń, gruszka, czereśnia, brzoskwinia, wiśnia, a także odmianami winorośli „Toifi”, „Husaini”, „Szochona”, „Galaba”.
W związku ze spadkiem temperatury powietrza pod koniec lutego Ministerstwo Rolnictwa zaleca, aby w celu uniknięcia przemarzania kwitnących drzew owocowych rozpalać ogniska w sadach między rzędami drzew przy użyciu dzikiej trawy, ryżu. łodyg i innych odpadów, w celu zadymiana drzew. „Dym z tych ognisk pokrywa drzewa owocowe jak folia, chroniąc je w ten sposób przed mrozem” - podało Ministerstwo Rolnictwa w oświadczeniu. Należy zauważyć, że ta metoda chroni drzewa owocowe przed mrozem do -3 stopni poniżej zera.
Przed obecnymi chłodami panującymi w Tadżykistanie, zwłaszcza na południu kraju, przez prawie tydzień powietrze ogrzewało się do 20-25 stopni i zaczęło kwitnąć wiele drzew owocowych. Sadownicy obawiają się, że nadchodzące przymrozki zaszkodzą drzewom „obudzonym” po hibernacji, co wpłynie na przyszłe zbiory owoców.
Źródło: EastFruit