Zamieszanie w grupach

Rozporządzenie 302 Komisji Europejskiej, które weszło w życie 5 kwietnia br. wprowadziło w grupach producenckich sporo zamieszania i niepewności. Postarajmy się uporządkować te zmiany.
Grupy, które są na etapie realizacji planu dochodzenia do uznania realizują je na niemal dotychczasowych zasadach. Podstawowym warunkiem jest posiadanie co najmniej 2 faktur na zrealizowane inwestycje lub przynajmniej – podpisanych 2 umów na ich realizację. Jednak wypłacana pomoc nie może przekraczać kwoty zapisanej w planie (do tej pory podstawą naliczania były kwoty uwidocznione na fakturze, które na ogół przekraczały te planowane). Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że w okresie rocznym nie można ani zwiększyć ani zmniejszyć kwot przeznaczonych na inwestycje (można natomiast przesuwać je między półroczami). Tak więc grupom pozostaje renegocjacja umów lub zaoszczędzenie na niektórych inwestycjach. Wymaga to oczywiście zmian w planie dochodzenia do uznania, które musi zaopiniować ARiMR i zatwierdzić Marszałek Województwa.
 
W o wiele gorszej sytuacji są grupy, które nie zaczęły jeszcze realizacji planu dochodzenia do uznania, czyli te, które do dnia 5 kwietnia nie posiadały 2 faktur lub podpisanych umów na realizację inwestycji. Właśnie te podmioty podlegają w całości pod nowe przepisy. Na wsparcie wszystkich nowych grup w całej Wspólnocie UE przeznaczyła 10 mln euro rocznie (do tej pory sama Polska otrzymywała ponad 280 mln. euro na ten cel). Zmieniła się nieco procedura powstawania wstępnie uznanych grup. Przygotowany plan dochodzenia do uznania opiniuje Dyrektor oddziału ARiMR biorąc pod uwagę nowe zasady opiniowania: począwszy od 3. roku dochodzenia do uznania pomoc ze środków unijnych jest ograniczona do, odpowiednio 70%, 50% i 20% wartości sprzedaży. Marszałek Województwa wstępnie akceptuje plan dochodzenia do uznania i udziela uznania. Kwoty, które otrzyma grupa zależą jednak od tzw. współczynnika alokacji środków. Otóż do 1 lipca każdego roku MRiRW wysyła do UE informację o zapotrzebowaniu na środki unijne. Bruksela zbiera dane ze wszystkich krajów członkowskich, sumuje je i dzieli przez pozostające w jej dyspozycji 10 mln euro. Jeśli więc grupy europejskie zgłoszą zapotrzebowanie na 100 mln euro współczynnik alokacji wyniesie 10. Tak więc gdy Polska zapotrzebuje dajmy na to 40 mln euro, dostanie z UE 4 mln, którą to sumę podzieli zgodnie ze zgłoszonymi zapotrzebowaniami.
Może się okazać, że przy takim wsparciu grupa nie będzie w stanie zrealizować założonych zadań. Może wtedy zmienić plan lub zrezygnować z jego realizacji. Dopiero po jej decyzji grupy Marszałek ostatecznie zatwierdza plan dochodzenia do uznania.
 
Nowych grup dotyczą też przepisy, które wykluczają z listy kosztów kwalifikowanych środki transportu zewnętrznego (można jednak starać się o dofinansowanie na zakup urządzeń chłodniczych w samochodach). Nie podlegają również wsparciu inwestycje realizowane poza obiektami grupy lub jej członków. Państwo członkowskie ma też możliwość skrócić grupie czas dochodzenia do uznania, jeśli uzna, że plan tego dochodzenia jest w stanie zrealizować prędzej.
 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X