Nowe odmiany czereśni
Od dawna znane są w Polsce wyhodowane w Czechach odmiany czereśni
‘Kordia’ i ‘Vanda’. Duże zasługi odnotowali pracownicy instytutu badawczego w Holovousach, a szczególnie Jitka Blažkowa.
‘Adelka’ – otrzymana w wyniku krzyżowania ‘Knauffs schwarze’ × ‘Granat’, zarejestrowana w 2006 roku. Charakteryzuje się średnim wzrostem i ma kulistą koroną. Owoce ważą od 5,5–6 g, miąższ jest czerwony, miękki, słodki, mało aromatyczny. Wcześnie i obficie owocuje. Dojrzewa w 1. tygodniu. Jest średnio wrażliwa na pękanie i niezbyt wrażliwa na moniliozę.
‘Aranka’ – również zarejestrowana w 2001 roku. Powstała w wyniku krzyżowania odmian ‘Kaštanka’ × Moreau’. Silny wzrost słabnie po wejściu w owocowanie. Owoce średnio duże, słodkie, aromatyczne. Zapylana przez odmiany ‘Burlat’, ‘Granat’ i ‘Rivan’. Kwiaty średnio odporne na przemarzanie. Nie pęka. Dojrzewa w 6.–7. tygodniu.
‘Halka’ – zarejestrowana w 2001 roku, prawnie chroniona, otrzymana w Holovousach, mieszaniec odmian: ‘Van’ × ‘Stella’. Wzrost bujny, korona wzniesiona.. Owoce duże, miąższ czerwony, słodki i bardzo słodki, aromatyczny. Wrażliwa na wiosenne przymrozki i na pękanie owoców, średnio odporna na Monilinię i Blumeriella jaapii.
‘Horka’ – zarejestrowana w 2001 roku. Powstała w wyniku wolnego zapylenia odmiany ‘Van’. Jest prawnie chroniona. Rośnie średnio silnie. Owoce bardzo duże (10–11 g), miąższ czerwony, słodki i aromatyczny. Dojrzewa w końcu 4. tygodnia, jak ‘Vanda’. Pęka, ale mniej niż ‘Techlovan’. Plonowanie średnio silne. Owoce rozłożone na pędach. Wrażliwa na moniliozę. Kwiaty nie są odporne na wiosenne przymrozki. Owoce tej odmiany uważa się za bardzo atrakcyjne.
‘Justyna’ – zarejestrowana w 2006 roku, mieszaniec odmian ‘Kordia’ × ‘Starking Hardy Giant’, otrzymana w Holovousach. Drzewo wykształca kulistą koronę średniej wielkości. Owoce duże, czerwone, słodkie i bardzo słodkie, aromatyczne. Wcześnie wchodzi w okres owocowania i owocuje obficie, a nawet bardzo obficie, jak ‘Kordia’. Dojrzewa w 5.–6. tygodniu i może pozostawać na drzewie nawet 10 dni bez pogorszenia jakości. Pęka w niewielkim stopniu. Problemem jest wrażliwość kwiatów na wiosenne przymrozki. Odmiana atrakcyjna.
‘Marta’ – zarejestrowana w 2001 roku , wyhodowana w Holovousach, mieszaniec ‘Kordii’ i ‘Kaštánki’. Rośnie słabiej niż poprzednie. Owoce duże, czerwone, słodkie. Wcześnie wchodzi w owocowanie, jest średnio plenna. Dojrzewa w 3. tygodniu. Wrażliwa na wiosenne przymrozki i pękanie owoców. Atrakcyjna, przeznaczona na dogodne stanowiska.
‘Sandra’ – od 2006 roku w rejestrze, otrzymana w Holovousach, krzyżówka ‘Kordia’ × ‘Semenáč č 13’. Drzewo rośnie średnio silnie, korona wzniesiona. Owoce bardzo duże, nawet do 13 g, czerwone, słodkie i aromatyczne. Plony przeciętne. Pod względem terminu dojrzewania (4.–5. tydzień), pękania i twardości zbliżona do odmiany ‘Summit’. Wrażliwa na wiosenne przymrozki, dość odporna na pękanie. Atrakcyjna.
‘Sylvana’ – prawnie chroniony mieszaniec odmian ‘Kordia’ × ‘Van’, otrzymany w Holovousach, zarejestrowany w 2001 roku. Wzrost drzew słaby, pędy wyrastają pod dobrym kątem. Owoce średnio duże (9 g), czerwone, słodkie, mało aromatyczne, trochę pękające. Dojrzewa w 4.–5. tygodniu. Plonowanie bardzo obfite. Odmiana wrażliwa na moniliozę. Kwiaty średnio odporne na wiosenne przymrozki.
‘Vilma’ – krzyżówka odmian ‘Kordia” × ‘Vic’, zarejestrowana w 2001 roku. Korona wzniesiona, średniej wielkości. Owoce średnio duże, czerwone, słodkie i aromatyczne. Plonowanie dobre, zbiór w 7. tygodniu. Odporna na przymrozki wiosenne, pęka w średnim stopniu. Odmiana atrakcyjna do konsumpcji i na przetwory.
Jitka Blažkowa wśród najnowszych odmian czereśni wymieniła także:
‘Helgę’ – podobną do ‘Burlata’, ale mniej pękającą. Owoce 8–9 g, miąższ dość miękki, dlatego nie nadaje się do dłuższego transportu. Rośnie słabiej niż ‘Burlat’, a także odmianę ‘Hiacynta’ – dojrzewa w 3. tygodniu, 9–9,5 g, twardsza i mniej pęka niż ‘Burlat’
‘Tamara’ – podobna do ‘Sandry’, dojrzewa w 6. tygodniu, daje bardzo duże plony, ale jest wrażliwa na moniliozę.
Odmiany z Włoch i Kanady
Równolegle prowadzone są badania nad przydatnością odmian wyhodowanych w różnych częściach świata i przystosowaniem do warunków geograficznych środkowej Europy. Pochodzą głównie z Włoch i Kanady, a także z Francji. Włoskie odmiany o dużych owocach to: ‘Early Star Panaro 2’ (silnie rośnie, późno wchodzi w okres owocowania, dojrzewa w 6.–7. tygodniu, samopylna, owoce 9–11 g), ‘Grace Star’ (dojrzewa w 5. tygodniu, silnie rośnie, korona rozłożysta, wcześnie wchodzi w okres owocowania, owoce 10—12 g). Ciekawą odmianą jest francuski ‘Folfer’. Dojrzewa 8–10 dni po ‘Burlacie’, rośnie silnie, tworzy koronę rozłożystą, wcześnie wchodzi w okres owocowania. Dobrze plonuje, nie pęka. Owoce 11–12,5 g. Wśród odmian kanadyjskich największe owoce zbiera się z: odmian ‘Samste Samba’ (średnio 11,5 g). Dojrzewa w 5. tygodniu, silnie rośnie i wcześnie wchodzi w okres owocowania. Plony średniej wielkości. Owoce odmiany ‘Sumleta Sonata’ ważą średnio ponad 12,5 g. Dojrzewają 5.–6. tygodniu. Są wrażliwe na pękanie. ‘Skeena’ o owocach ponad 11-gramowych, dojrzewa w 7. tygodniu. Jest samopylna i wcześnie wchodzi w okres owocowania. Dobrze plonuje, dając duże ilości ładnych dużych owoców. [BPS]