Rosja - owoce mile widziane

Produkcja owoców w Rosji wynosi w przybliżeniu 3 mln ton, jabłek – 1,7 mln ton. Warto przypomnieć, że kraj ten liczy sobie około 142 mln mieszkańców. Zdolności przechowalnicze i chłodnicze owoców są niewystarczające na potrzeby tak dużego kraju.
Państwo rosyjskie zachęca do zwiększenia produkcji, ale nie przekłada się to na korzyści materialne, pomoc i subwencje. Za energię, nawet jeśli jest tania, ogrodnicy płacą normalne stawki. Produkcja jest skupiona wokół dużych rynków zbytu, między innymi wokół Moskwy.
Import owoców i warzyw do Rosji ma kluczowe znaczenie dla zaopatrzenia kraju. Pochodzą one z krajów sąsiednich: Ukrainy, Turcji i Polski. Jako eksporterzy na rosyjskie rynki liczą się także: Holendrzy, Włosi i Izraelczycy. Dwa główne problemy importerów rosyjskich to pozyskiwanie towarów i logistyka. Unormowania na granicy (obostrzenia fitosanitarne) i stawki celne spowalniają napływ owoców i warzyw. Procedury są często torem przeszkód nie do przebycia.
W Rosji mówi się o dwóch grupach społecznych, a klasa średnia praktycznie nie istnieje. Najbardziej zamożni mieszkańcy zamieszkują duże miasta, Moskwę i Petersburg. W miastach powyżej miliona mieszkańców siła nabywcza konsumentów jest naprawdę duża, w małych ośrodkach jest znacznie gorzej i mieszkańcy szukają produktów tanich.  W związku z tym przedsiębiorstwa importujące owoce i warzywa operują na dwóch płaszczyznach: sprowadzić towary w dużych ilościach i zaspokoić różnorodne potrzeby, przede wszystkim cenowe, pokrywając siecią sprzedaży całe terytorium kraju.
Największa sieć X5 Retail powstała z połączenia dwóch mniejszych w 2006 roku – Pyatyrochka i  Perekryostok – sprzedaje swoje towary w 900 punktach w całym kraju. Inne sieci rosyjskie lub niemieckie jak Merto, lub francuskie jak Auchan sprzedają swoje towary w 38 hipermarketach i 33 supermarketach. Carrefour otworzył w Moskwie swój pierwszy sklep wielkopowierzchniowy w 2009 roku. Auchan jest postrzegany jako tani – w ten sposób chce pozyskać klientów. Sklepy rosyjskie są bardziej rentowne. Auchan jest odpowiedzią na zapotrzebowanie uboższych nabywców i cieszy się ogromną popularnością.
Nevskaya Co z Petersburga jest jednym z największych importerów-dystrybutorów owoców i warzyw świeżych w Rosji. W 2008 roku dokonano zakupu 97,7 tys. ton tych produktów. Przedsiębiorstwo założono w 1994 roku. Początkowo zajmowało się sprzedażą detaliczną i hurtową. W 2000 roku zatrudniało 100 pracowników, a  w tej chwili dysponuje terminalem w Petersbugu i sprowadza ponad 50 różnych gatunków owoców i warzyw, współpracuje z 80 partnerami z 25 krajów. Nevskaya importuje towary z Europy, Argentyny, Afryki Południowej, Chin, Egiptu i Chile.
W ostatnich latach widoczna jest zmiana upodobań konsumentów. Zwiększa się spożycie owoców dobrej jakości i południowych. Grupa majętnych klientów staje się coraz bardziej liczna, np. w Moskwie liczącej około 1 mln gospodarstw domowych mieszka wiele rodzin o dochodach ponad 10 000 euro na miesiąc lub wręcz milionerów. Azbuka Vuksa zaopatruje właśnie tę klientelę w 22 supermarketach w Moskwie i Petersburgu. Są otwarte w całodobowo we wszystkie dni tygodnia. Owoce i warzywa sprzedawane tam cechuje najwyższa jakość i urozmaicony asortyment (170 rodzajów warzyw i 240 rodzajów owoców) w tym eko i świeże gotowe do spożycia.
Import do Rosji stale wzrasta. Po rozpadzie Związku Radzieckiego, najpilniejszą kwestią było pokrycie zapotrzebowania na podstawowe artykuły. Od tego czasu jednak siła nabywcza rośnie, zwiększa się liczba zapytań ofertowych z największych miast (Moskwa 13 mln mieszkańców, Petersburg 6,5 mln) oraz z innych 11 liczących ponad 1 mln mieszkańców. W ostatnich latach dla ich zaopatrzenia zaimportowano 5 mln ton owoców, średnio o 27% więcej. Są one w stanie wchłonąć 1,25 mln ton cytrusów, 98 tys. ton bananów i 93 tys. ton jabłek. Zwiększa się zapotrzebowanie na gruszki (obecnie 380 tys. ton) oraz owoce egzotyczne i winogrona. Głównym dostawcą są Chiny, a także Turcja i Ekawdor.
Źródło: Reussirfl, 2011, Bienvenue aux fruits et legumes
 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X