Zwalczanie szkodników i chorób po zbiorze owoców

Peter van Arkel podczas Europejskiego Święta Jabłka w Obrazowie mówił, że w Holandii po zbiorze wykonuje się dodatkowe zbiegi ochronne.

Podyktowane jest to restrykcyjnymi normami zawartości pozostałości i obawą przed ich przekroczeniem. Jesień lub okres przed kwitnieniem drzew owocowych to najbezpieczniejszy termin na wykonanie zabiegów, zwłaszcza na szkodniki, z kórymi walka jest utrudniona.
W Holandii obserwuje się duży problem z bawełnicą korówką. W Niemczech i Wielkiej Brytanii zaleca się wykonanie zabiegów pirimifosem po zbiorze owoców w celu zwalczenia tego szkodnika. W Polsce nie jest on polecany w Programie Ochrony Roślin Sadowniczych.
W tym czasie można też podjąć próby zwalczenia raka drzew owocowych. W Polsce jest dostępny tani i skuteczny przy odpowiedniej temperaturze fungicyd – Horizon – dobrze radzi sobie z tą chorobą kory drzew owocowych. Działa porównywalnie jak środki miedziowe i Topsin. Zastosowanie Horizonu na raka drzew owocowych po zbiorze nie wstrzymuje rozkładu opadłych liści, co jest ważne w profilaktyce parcha jabłoni. Inne preparaty mogą zahamować ten proces.
W krajach europejskich stosowany jest również podchloryn sodu, znany środek dezynfekcyjny do obór i wody. Zabija bakterie Psuedomonas powodujące raka bakteryjnego drzew owocowych, a także zarodniki Nectria sprawcy innego raka drzew owocowych. Popularny środek dezynfekcyjny doskonale sprawdza się w sadzie, specjalnie w uprawie gruszy.  
W niektórych krajach stosuje się także etefon po zbiorze, aby wzmocnić pąki kwiatowe. Liście opadają wcześniej i rozkładają się lepiej.
 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #1 Ulmus 2010-09-20 21:26
Zwyczajny miedzian w wyższej dawce powoduje podobny efekt , jednak ek
onomia mówi sama za siebie , etefon jest tańszy . Jakie są u Was efekty?
Cytować

Powiązane artykuły

Bezpieczne przechowywanie środków ochrony roślin

Jak szybko spisać sad?

X