Pogoda utrudnia nawożenie dolistne

 

Upały utrudniają nawożenie dolistne jabłoni. Radzi się, aby zabiegi wykonywać tylko późnym wieczorem lub całkowicie z nich zrezygnować dopóki temperatura nie ustabilizuje się wokół 25 stopni Celsjusza. Doradcy ostrzegają, że jeśli nawóz nie zdąży się dostatecznie wchłonąć nocą, a następnego dnia temperatura będzie wysoka, może dojść do uszkodzeń liści i owoców. Do mieszaniny można dodać koncentrat aminokwasowy, który pozwoli na szybsze wchłanianie, aczkolwiek istnieje ryzyko, że azot, który zawiera się koncentratach aminokwasowych może wpłynąć na zbytnie rozcieńczanie się komórek, co w na odmianach podatnych zaowocuje gorzką plamistością podskórną (szczególnie w sadach, gdzie jabłek jest mało, na odmianach Szampion, Ligol, Jonagoldy). 

W tym momencie wegetacji jabłoniom należy podawać fosfor, który wpłynie na wyrównywanie, przyśpieszenie oraz poprawę wybarwienia oraz wapń, który odgrywa istotną rolę w zapobieganiu występowania chorób przechowalniczych, w tym GPP.

Wskazówki D. Poszywała:
Równie ważne, a nawet w przypadku niektórych odmian ważniejsze od ochrony chemicznej, jest pozakorzeniowe dokarmianie drzew wapniem !!! W wysokich temperaturach drzewa mają problem z pobieraniem wapnia z gleby co przy słabszym owocowaniu może spowodować wystąpienie Gpp i Oparzelizny powierzchniowej (czekolady). Konieczne jest zatem stosowanie zabiegów dokarmiających wapniem. Jeżeli temperatury w dzień są wysokie to taki zabieg wykonujemy nocą, najlepiej kiedy temperatura spadnie poniżej 25 stopni. Jako nawóz polecam zastosowanie mieszaniny chlorku wapnia z koncentratami aminokwasowymi np. Dominio Pro lub Amino SL lub zastosowanie gotowych nawozów wapniowych.

 

Komunikat ZZO Warka: 
Owoce w sadach zaczęły intensywnie przyrastać. Taka sytuacja oraz następujące upały wiążą się ze wzmożonym zapotrzebowaniem na potas, ale także fosfor i wapń. Gotowym rozwiązaniem nawożenia dolistnego fosforem i potasem jabłoni jest mieszanka nawozowa FruitAkademia na wzrost owoców II (8kg/ha). Składniki te wpłyną pozytywnie na przyrost owoców ale również na poprawę wybarwienia. Przemiennie z podstawowym nawożeniem dolistnym zalecamy stosowanie nawożenia wapniowego. Przy upalnej pogodzie bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie produktów Nano Active w dawce 2-3kg/ha lub Amiwap w dawce 2-3 l/ha. Przy stosowaniu chlorku wapnia lub saletry wapniowej należy wykonać zabieg łącznie z produktem działającym osłonowo, dodając Megafol w dawce 0,5-1 l/ha. Niedobory magnezu i mikroelementów uzupełnimy np. poprzez zabieg produktem OptiMicro w dawce 2,5 kg/ha. UWAGA: pamiętajmy o konkurencji w pobieraniu składników, nawożenie wykonujmy zawsze wieczorem, przy przeciągających się upałach dawkę nawozu należy zmniejszyć do dolnej granicy.

 

Poniżej wskazówki A. Fury (Sandomierz, 2015)
Wskazówki dotyczące nawożenia dolistnego: - Wszystkie sady jabłoniowe (odmiany jesienne i późnojesienne)  należy na 4 i na 2 tygodnie przed zbiorem   zasilić  nawozem fosforowo – wapniowym (Folicare fosforowo-wapniowy; Senifos; Kalcifos lub Rosafos) w stężeniu od 0,5 do 1 % lub Maximus extra P-K 3-5 kg; lub Foliq fosforowy 4 l/ha. Zabieg ten znacznie poprawia wybarwianie owoców. W celu równoczesnego wzbogacenia owoców w wapń oraz poprawy ich wybarwienia można zastosować na 4 i na 2 tygodnie przed zbiorem Goёmar Colorado w dawce po 5 l/ha lub Fertileader Elite 3 l/ha+ Fertileader Axis 3 l/ha lub  Tecamin Brix 2-3 l/ha lub Sweet2 l/ha lub NanoGro.

SŁABO WYBARWIAJACE SIĘ SORTY JONAGOLDÓW NA 5-6 TYGODNI PRZED ZBIOREM MOŻNA OPRYSKAĆ 150 ml/ha AGROSTYMU - ale nie później

Należy również pamiętać o zasileniu doglebowym (na 6 do 8 tygodni przed planowanym zbiorem) saletrą potasową lub potasowo-wapniową w ilości 100-120 kg/ha Zabieg ten zwiększy wydatnie wielkość owocu, poprawi jego wybarwienie i smak, poprawi kondycję pąków kwiatowych na rok przyszły oraz zdefoliuje chwasty w pasach herbicydowych. Taki sam zabieg należy wykonać w sadach  śliwowych.

Po zbiorze należy wysiać 100-150 kg saletry wapniowej na 1 ha.

W kwaterach z odmianami Golden Delicious i Mutsu zastosować w trzeciej dekadzie sierpnia Chelat Mn.

 

 

 

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Ochrona jabłek przed chorobami przechowalniczymi cz. I

X