Golden Delicious: zielony czy żółty?
Golden Delicious jest odmianą bardzo popularną wśród sadowników ze względu na zadowalające ceny i regularny, obfity plon. W związku z tym, hodowla tej odmiany stanowi ważną część produkcji w wielu gospodarstwach. Przed zbiorami producenci stają przed trudną decyzją: rwać na zielono czy czekać na żółtą barwę skórki. Wszystko zależy tutaj od rynku docelowego. Konsumenci mają bardzo odmienne wymagania, co do koloru skórki.
Tak w Czechach, Słowacji czy Wielkiej Brytanii świetnie sprzedaje się zielony Golden, natomiast też żółty jest tam bardzo trudno zbywalny. Odmienne preferencje mają konsumenci z Niemiec czy Austrii, gdzie owoce muszą być żółte. Najczęściej producenci doskonale wiedzą, jakie preferencje mają ich klienci, więc z góry można założyć docelowe wybarwienie owoców. Można zatem zawczasu podjąć się odpowiedniego nawożenia, aby utrwalić zieloną zasadniczą barwę skórki (w celu uzyskania żółtej nie trzeba robić praktycznie nic).
Ten sezon jest specyficzny, z racji na wiosenne przymrozki, które przetrzebiły sady w całej Europie, przez co kupcy z Zachodu intensywnie poszukują jabłek w naszym kraju. Może się okazać, że pojawią się atrakcyjne oferty na tą odmianę. Jednak Zachód nie chce "przełamanego" Goldena tylko konkretnie: albo zielonego, albo żółtego. W pierwszym przypadku nawet najmniejszy rumieniec, będzie stanowił przyczynę odsortowania. Jabłka muszą być bardzo zielone. Pomocny może być tu zbiór od góry drzewa – jabłka na czubku wybarwiają się najszybciej. Owoce z wierzchołka pierwsze zaczną żółknąć i „łapać” rumieniec. Należy więc zacząć zbiór od tej partii korony, a potem przejść do dołu drzewa. Niesie to jednak ryzyko otrącania owoców przez platformę, uderzeń przez spadające pracownikom jabłka, itp.
Natomiast przy decyzji o zbiorze żółtego Goldena, można sobie pozwolić na zbiór najpierw z ziemi, co niewątpliwe jest łatwiejsze. Mieć na uwadze trzeba jednak, że rynek niemiecki i austriacki są bardzo hermetyczne i żółty Golden najczęściej szedł na Wschód, jednak już po niższych cenach, niż ten jadący na Zachód. Oczywiście, w tym sezonie może być inaczej. Jak pisaliśmy już kilkukrotnie, niemieckie media donoszą, że tak niskich zbiorów w Niemczech nie było od wielu lat. Chociażby na jednego mieszkańca południowo-zachodnich Niemiec (Nadrenia-Palatynat) przypadnie 2,3 kg ogólnej produkcji jabłek, a w ubiegłym roku średnia spożycia wyniosła 19 kg na osobę!
Ponieważ nieubłagania zbliża się zbiór Goldena, a jest on jedną z najlepiej owocujących w tym roku odmian, decyzję o kolorze skórki trzeba podjąć szybko. Warto ją dobrze przemyśleć, bo w tym roku Golden może być głównym źródłem dochodów.
Komentarze
jak nie ma wezma wszystko...jak za duzo te ziarna sa kwadratowe i nie wezme