Efekty cięcia listwą sadowniczą u odmiany Najdared – Komunikat Sadowniczy Piotr Gościło
W pierwszy dzień jesieni pan Piotr Gościło wybrał się z wizytą do sadu jabłoniowego, w którym rośnie czerwony sport Idareda. Sad ten został założony w 2018 roku. W tej chwili drzewa mają wysokość 3,5-3,6 m. Jeśli chodzi o inne parametry tego sadu, to odległości między rzędami wynoszą 3,2 m, a w rzędzie 1 m. Takie rozstawy są wystarczające, aby przejechać ciągnikiem w czasie zabiegów czy też zbioru.
W tym roku producent po raz pierwszy zdecydował się na zastosowanie listwy sadowniczej do cięcia mechanicznego sadów, które miało miejsce 10-go sierpnia. Choć miał pewne wątpliwości co do tego rozwiązania, to tegoroczne rezultaty ostatecznie przekonały go do tej praktyki. Jabłek jest bardzo dużo, mają piękny kolor, a wielkość owoców jest zadowalająca i praktycznie nie ma różnicy w wielkości jabłek z różnych części drzew. Jednak ponieważ jest to późniejsza odmiana, na zbiór przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
Komentarze
Największą bzdura jest magazynowanie Ca przez liście i podawanie owocom.
Cavmusi pokryć zawiązek bo nic od liści
Nie dostanie.
Tak tak...koncerny tak zalecaja...
Następny mądry .
Ci co zaczęli w lipcu to nie mają co rwać taki korek
Koncerny chemiczne tak zalecają. Zrób we kwitnienie i jeden rządek w lipcu a przyznasz mi rację. Proponuję trochę edukacji kiedy to wapń się rozcieńcza. I czy we kwitnienie te liście zmagazynuja i podadzą owocom. Co nigdy się nie zdarzyło a zawiązek nie nachapie się we kwitnienie. Jest to bzdura. Bo tylko liście się najedzą.
Gratuluje producentowi
A ja napisałem by zacząć wcześniej kiedy owoce nie są ściśnięte i nie będzie problemu.
Zabiegi Ca zaczyna się w kwitnienie a nie w lipcu
Pisałem po przeciwnej stronie owocu. Ściśniętych owoców gdzie oprysk nie dotrze. Od strony zielonej części owocu.
Piła czy listwa raczej do korka ma niewiele...wystarczy wcześniej zacząć dokarmianie Ca
No kto???