Tarcznik niszczyciel – pojawienie się najmłodszych larw drugiego pokolenia w sadach

W ostatnich dniach na terenie Ziemi Sandomierskiej, Lubelszczyzny oraz centralnej Polski (woj. mazowieckie) obserwuje się początek pojawiania się larw pierwszego stadium tarcznika niszczyciela. Jest to drugie pokolenie szkodnika, którego tarczki często licznie obserwujemy na dojrzewających owocach, a w przypadku masowego występowania szkodnika również na liściach.

Rozwój tarcznika niszczyciela nie jest łatwy do obserwacji i prognozowania, szczególnie w sytuacji gdy kolejne sezony tak różnią się od siebie panującymi warunkami atmosferycznymi. Aktualnie w sadach możemy nadal obserwować latające samce drugiego pokolenia, które cały czas łapią się na zakładane w sadach pułapki feromonowe. Na korze pni i gałęzi żerują różne stadia szkodnika, są to zarówno larwy drugiego stadium i samice, które po zapłodnieniu przez samce stopniowo zaczynają produkować larwy. W drugiej połowie lata okres wylęgu młodych larw jest rozciągnięty w czasie, a pik występowania larw na roślinach będzie zależał od temperatury powietrza i jej wilgotności. Jak dotąd panująca w sierpniu bieżącego roku temperatura powietrza oscylująca w okolicy 25 stopni Celcjusza to dla szkodnika bardzo dobre warunki dla jego rozwoju.

Przy wyższych temperaturach - powyżej 31 stopni C oraz niskiej wilgotności powietrza śmiertelność kolor najmłodszych stadiów larwalnych znacznie wzrasta i rozwój szkodnika może być zahamowany.

Jak widać tempo rozwoju tarcznika niszczyciela może być różne w zależności od warunków panujących na danym terenie, a nawet w konkretnym sadzie. Dlatego decyzję o przeprowadzeniu zabiegu należy podejmować w oparciu o indywidualnie prowadzony monitoring. Aktualnie, aby uchwycić termin występowania na roślinach wędrujących larw pierwszego stadium tarcznika należy dokładnie przeglądać za pomocą lupki fragmenty drzew w sadzie (pnie, gałęzie, jak również owoce i liście). Do kontrolowania obecności larw możemy użyć czarnych taśm lepowych, które owijamy klejącą stroną do góry na pniu i gałązkach drzew w różnych częściach sadu. Mimo, że migrujące młode larwy są niewielkie (wielkość ciała około 0,2 mm), to ich żółty kolor wyraźnie odróżnia się na tle roślin. Masowy pojaw larw na roślinach, który występuje zazwyczaj około 7 dni od pierwszej obserwacji jest dogodnym terminem do ograniczania ich liczebności.

Do ochrony przed tarcznikiem niszczycielem w drugiej części sezonu wegetacyjnego można wykorzystać produkt zawierający substancję czynną cyjanotraniliprol, z uwzględnieniem obostrzeń zawartych w etykiecie rejestracyjnej. Również produkty na bazie polimerów silikonowych będą zwalczały migrujące larwy ale zabieg należy wykonać przy odpowiednich warunkach pogodowych (informacje na etykiecie preparatów).

dr hab. inż. Katarzyna Golan, prof. uczelni

Katedra Ochrony Roślin

Zakład Entomologii

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

mgr inż. Szymon Jabłoński

Centrum Badań Sadowniczych Symbioz

Biała Rawska

Lublin, 15.08.2024r.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X