Komunikat sadowniczy SKS III 2013-03-29

pacz pkw wynikiem erowania kwieciaka jabkowca ewelina wicekPARCH JABŁONI
Rozpoczyna się sezon walki z parchem jabłoni. Zbliżające się opady deszczu mogą spowodować pierwsze znaczące wysiewy zarodników. Należy wykonać zabieg zapobiegawczy nie wcześniej niż na dwa dni przed spodziewanymi opadami. W sadach/na odmianach gdzie rozwój fenologiczny nie osiągnął jeszcze fazy „mysiego ucha” stosować należy preparaty miedziowe (np. Miedzian 50 WP, CopperMax 50 WP). Preparatów miedziowych nie należy stosować później niż do fazy mysiego ucha. W sadach/na odmianach gdzie występuje już faza „mysiego ucha” należy zastosować: Delan w dawce 0,4 kg/ha lub Sylit w dawce 1 kg/ha.

KWIECIAK JABŁKOWIEC
W sadach/na kwaterach gdzie szkodnik stanowił problem w poprzednim sezonie należy wykonać lustrację na jego obecność. Kwieciak jest aktywny w temperaturze powyżej 15 °C i w takich warunkach należy przeprowadzić lustracje. Zwalczanie należy wykonać w temperaturze powyżej 15 °C. W chłodniejszych warunkach należy zastosować jeden z pyretroidów np. Sherpa w dawce 0,375 l/ha.

NAWOŻENIE DOGLEBOWE KWASAMI HUMUSOWYMI
Od pewnego czasu na rynku dostępne są produkty zawierające kwasy humusowe. Są to pewnego rodzaju zamienniki nawozów organicznych. Stosowanie preparatów humusowych wpływa na zwiększenie w glebie zawartości substancji organicznych. Polecamy wykonać zabieg szczególnie w sadach/na plantacjach na których zawartość substancji organicznej jest niska lub na glebach w nią  ubogich. Zalecamy stosować płynne kwasy humusowe (np. Humistar) w dawce 20 l/ha sadu. Dobrze jest wykonywać aplikację przed lub w trakcie opadów. W przypadku kiedy w glebie występują niedobory żelaza kwasy humusowe można zastosować łącznie z chelatem żelaza (np. Chelat żelaza HBED). Mieszaninę należy przygotować w następującej kolejności: 2 kg MAP-u (fosforan monoamonowy), 20 l Humistar, 5 – 15 kg chylatu żelaza.

NAWOŻENIE DOLISTNE
W sadach gdzie rozwój pąków nie osiągnął jeszcze fazy „mysiego ucha” zalecamy zastosować saletrę potasową w dawce 8 kg/ha (np. FruitAkademia na początek wegetacji). W sadach gdzie rozwój pąków osiągnął już fazę „mysiego ucha” należy rozpocząć stosowanie nawozów zawierających azot (ok. 5 kg/ha mocznika). Polecamy stosować gotową mieszankę FruitAkademia na mysie ucho, która zawiera odpowiednią ilość azotu. Nawóz zawiera w swoim składzie MAP dzięki temu można go mieszać z większością agrochemikaliów.System Komunikatów Sadowniczych – SKS –zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez

Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., w oparciu o program doradczy FRUIT AKADEMIA.
System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, GóraKalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Żniwa w szkółce – wykopywanie drzewek 7-miesięcznych

Rozlewamy kwasy humusowe CARBOHUMIC

#8 Komunikat sadowniczy Zbigniew Marek, 9.11.2024

Sadownicy polują

X