Komunikat sadowniczy SKS VII 2014-04-18
PARCH JABŁONI
W związku z zapowiadanymi korzystnymi warunkami pogodowymi należy spodziewać się bardzo dużego potencjału infekcyjnego parcha jabłoni. Pierwsze opady mogą wywołać silną infekcje parcha jabłoni. Należy się starać aby zabieg zapobiegawczy wykonywany był w miarę możliwości tuż przed spodziewanym deszczem. Najlepszym preparatem na chwile obecną jest Delan w dawce 0,5 kg/ha.
Jak wykazały badania prowadzone w stacjach doświadczalnych w Austrii i Belgii preparaty fosforynowe wykazują silne działanie wyniszczające zarodniki parcha jabłoni jak również innych grzybów. W przypadku prognozowanego silnego wysiewu do zabiegu fungicydem należy dodać 2-3 l/ha preparatu fosforynowego np. Prevent P.
ZWÓJKÓWKI LIŚCIOWE
Pierwsze pokolenia gąsienic rozwijają się w fazie różowego pąka jabłoni, dlatego zalecamy wykonanie zabiegu zwalczającego, szczególnie w sadach, w których były problemy w ubiegłym sezonie. Preparaty: Sherpa 100EC, Affirm 095SG, Coragen 200SC lub Runner 240SC.
PRZĘDZIORKI
W sadach w których nie wykonano zabiegu olejami parafinowymi, a są obecne jaja zimowe przędziorków (liczna populacja szkodnika w ubiegłym sezonie) zalecamy zabieg jednym z preparatów jajobójczych: Apollo 500SC, Nissorun 050 EC, Zoom 110SC.
RAK BAKTERYJNY W SADACH PESTKOWYCH
W sadach wiśniowych i czereśniowych zalecamy opryskiwanie w trakcie kwitnienia preparatami miedziowymi (np. Miedzian 50 WP w dawce 1,5 kg/ha).
NAWOŻENIE DOLISTNE SADÓW
Na jabłoniach kontynuować należy stosowanie nawozów zawierających magnez i azot (poprawiają jakość liści) oraz bor i cynk (wpływają na kwitnienie). Polecamy zastosować nawóz FruitAkademia na różowy pąk. W sadach wiśniowych zalecamy nawożenie dolistne nawozami bogatymi w azot, bor i cynk, np. FruitAkademia na Zielony pąk. Do cieczy użytkowej warto również dodać preparat aminokwasowy (np. Megafol). Okres przed kwitnieniem jest idealnym momentem na zastosowanie nawozu NanoActive Forte. Nawóz ten wzmocni rozety kwiatowe, co korzystnie wpłynie na późniejszą jakość zawiązków i liści.
PREPARATY ALGOWE
Badania prowadzone nad preparatami bogatymi w algi morskie (Ascophyllum nodosum) wykazały ich silne działanie stymulujące podziały komórkowe. Stosowanie tego typu preparatów trzykrotnie: tuż przed kwitnieniem, w pełni kwitnienia oraz około 2 tygodnie po kwitnieniu, wyraźnie wpływało na zwiększenie masy owoców (badania prowadzono na jabłoniach i truskawkach). Zalecamy zastosować w powyższych terminach preparaty algowe (np. McCream) w dawce 1,5 l/ha w przypadku jabłoni i grusz, a w uprawach roślin jagodowych w dawce 2 l/ha.
System Komunikatów Sadowniczych – SKS –zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez
Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., w oparciu o program doradczy FRUIT AKADEMIA.
System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, GóraKalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.