Komunikat sadowniczy SKS 21 2015-09-22

IMG 1066komsadPOZAKORZENIOWE NAWOŻENIE JABŁONI
W obecnym sezonie mogą wystąpić problemy z przechowaniem owoców – w niektórych sadach już można zaobserwować objawy gorzkiej plamistości podskórnej. W związku z tym wskazane jest aby zadbać o nawożenie owoców produktami wapniowymi: należy zastosować chlorek wapnia w dawce 12 kg/ha, dodając Megafol w dawce 1 l/ha w celu zwiększenia efektywność zabiegu.
W przypadku obaw co do stosowania chlorku wapnia, należy stosować preparaty zawierające wapń skompleksowany aminokwasami, np.:
Amiwap w dawce 5-7,5 l/ha W odmianach później zbieranych w celu poprawy wybarwienia owoców należy wykonać opryskiwanie produktami:
FruitAkademia na wzrost owoców II  8kg/ha (nawóz można łączyć z zabiegami fungicydowymi) oraz Sweet dwukrotnie co 7-10 dni w dawce 2-2,5 l/ha.

CHOROBY PRZECHOWALNICZE
Odmiany przeznaczone do zbioru za co najmniej tydzień należy opryskać środkiem Bellis 38 WG w dawce 0,8 kg/ha, a na odmiany przeznaczone do zbioru w przeciągu tygodnia należy wykonać zabieg preparatem Switch 62,5 WG w dawce 0,75 kg/ha lub Geoxe 50 WG w dawce 0,45 kg/ha (dawkę dostosować do wielkości korony).

ZABIEGI POZBIORCZE
W okresie po zbiorczym w celu ograniczenia infekcji chorobami zgorzelowymi należy wykonać zabieg preparatem: Topsin M 500 SC w dawce 1,5 l ha. Zabieg ten jest szczególnie ważny w przypadku odmian wrażliwych na choroby drewna i kory np.: Gala, Szampion. Opryskiwanie należy wykonać możliwie jak najszybciej po zbiorze owoców. Czas po zbiorze owoców jest optymalnym dla dokarmienia roślin borem i cynkiem – pierwiastki te podnoszą odporność roślin na niskie temperatury oraz wzmacniają pąki kwiatowe. Nawożenie pozbiorcze sadów jest pierwszym zabiegiem mającym wpływ na jakość owoców na przyszły sezon, a bor jest również ważnym składnikiem pokarmowym w okresie kwitnienia i wiązania owoców. Zalecamy zastosować gotową mieszankę cynku, boru oraz azotu w postaci nawozu FruitAkademia po zbiorach w dawce 7,5 kg/ha.

UWAGA! Stosowanie wysokiej dawki mocznika powinno być wykonane tuż przed opadaniem liści i zabieg ten ma na celu szybszy rozkład liści przez mikroorganizmy glebowe. Nawożenie cynkiem i borem powinno być wykonane oddzielnie, odpowiednio wcześniej, aby umożliwić wspomnianym pierwiastkom wbudowanie się w trwałą tkankę. Nie należy łączyć tego zabiegu z mocznikiem w wysokiej dawce. Dodatek azotu w nawozie
FruitAkademia po zbiorach poprawia przyswajanie składników i dokarmia pąki również azotem co zapewnia optymalny start w przyszłym sezonie.

PRZECHOWYWANIE JABŁEK
Długotrwałe przechowywanie jabłek pozwala uzyskać wyższe ceny za owoce. Podstawowym problemem jest utrzymanie wysokiej jakości owoców podczas długiego przechowywania. Polecamy stosowanie środka FruitSmart zawierającego 1-MCP. Substancja spowalnia dojrzewanie owoców. Niesie to ze sobą wiele dodatkowych korzyści, oprócz lepszych parametrów jakościowych po przechowywaniu ogranicza straty masy wynikające z transpiracji i oddychania oraz pozwala zaoszczędzić na zużyciu energii obiektów przechowalniczych. FruitSmart to pierwszy polski produkt zawierający 1-MCP, przeznaczony do samodzielnej aplikacji.

System Komunikatów Sadowniczych – SKS –zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., w oparciu o program doradczy FRUIT AKADEMIA. System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, Góra Kalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Żniwa w szkółce – wykopywanie drzewek 7-miesięcznych

Rozlewamy kwasy humusowe CARBOHUMIC

#8 Komunikat sadowniczy Zbigniew Marek, 9.11.2024

Sadownicy polują

X