Komunikat sadowniczy z dnia 21 kwietnia 2016 roku

rozowypakwskazowkiJABŁONIE

Jesteśmy już w najważniejszym, a zarazem najtrudniejszym etapie ochrony jabłoni przed parchem. W tym czasie zwykle dochodzi do najsilniejszych infekcji i najbardziej „niebezpiecznych”. Zalecam regularne zabiegi zapobiegawcze, nawet co 4-6 dni.

W okresie przedkwitnieniowym duża grupa sadowników stosuje głównie ditianon. Zaleca się jednak rotację środków, również tych zaliczanych do powierzchniowych. W okresie przedkwitnieniowym można zastosować również preparaty zawierające kaptan oraz ditiokarbaminiany ANTRACOL 70 WG, zawierający jony cynku.

W czasie panujących aktualnie chłodniejszych dni i nocy myślę, że warto stosować dodatkowo nawozy cynkowo-borowe. Będzie korzystniejszym rozwiązaniem dodanie tych nawozów do zabiegów zabezpieczających przed parchem jabłoni, aniżeli dodawanie nawozów zawierających azot.

Na odmianach podatnych na mączniaka należy wykonać lustrację na obecność objawów mączniaka jabłoni. W fazie różowego pąka można zastosować preparaty siarkowe lub typowe preparaty chemiczne zwalczające mączniaka jabłoni (np. zawierające bupirymat). Zwracam uwagę, że porażone pędy i bielejące się rozety najlepiej jest wycinać, ograniczając w ten sposób źródło infekcji. W okresie przedwitnieniowym można również sięgać po preparaty strobilurynowe, które zabezpieczają również przed parchem jabłoni. Do dyspozycji są środki wieloskładnikowe (np. FLINT PLUS), które stanowią gotową mieszaninę strobiluryny i substancji o działaniu powierzchniowym. Można również stosować środki strobilurynowe jednoskładnikowe (np. ZATO), do których zaleca się dodawanie środka powierzchniowego (np. ANTRACOL-u lub zawierające captan).

Od fazy różowego pąka należy zacząć monitorować owocnice jabłkową. W tym celu, na nasłonecznionej części drzewa należy rozwiesić białe tablice lepowe. Próg szkodliwości dla owocnicy jabłkowej wynosi 20 odłowionych dorosłych błonkówek do czasu zakończenia kwitnienia drzew.

Dokończenie: http://vademecum.cropscience.bayer.com.pl/komunikat-sadowniczy-z-dnia-21-kwietnia-2016-roku?smclient=3f3928a9-5609-486d-b0ab-b485c91c0e89&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=default&timeZoneId=Europe%2FWarsaw

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Żniwa w szkółce – wykopywanie drzewek 7-miesięcznych

Rozlewamy kwasy humusowe CARBOHUMIC

#8 Komunikat sadowniczy Zbigniew Marek, 9.11.2024

Sadownicy polują

X