Komunikat sadowniczy z dnia 6 maja 2016 roku
W czasie pełni kwitnienia oraz opadania płatków, jabłonie należy chronić nie tylko przed samym parchem, ale również przed mączniakiem jabłoni oraz szarą pleśnią. Program zabezpieczania sadów należy dostosować do podatności odmian na wspomniane choroby, z uwzględnieniem strategii antyodpornościowych.
Ja ze swojej strony właśnie w tym terminie polecam środek LUNA EXPERIENCE 400 SC w dawce 0,75 l/ha. W mojej opinii to najbardziej korzystny czas na jego zastosowanie, gdyż zabezpiecza jabłonie przed wyżej wspomnianymi chorobami. Optymalny zakres temperatur dla preparatu Luna Experience to przedział 12-25°C. Środek ten można stosować wyłącznie 1 w sezonie, dlatego też już teraz powinno się podjąć decyzję, czy zastosować go w terminie okołokwitnieniowym, czy okresie przedzbiorczym.
W przypadku zabezpieczania jabłoni wyłącznie przed parchem jabłoni i szarą pleśnią, na początku kwitnienia poszczególnych odmian w dawce 3 kg/ha można zastosować POMARSOL FORTE 80 WG .
Na wielu kwaterach obserwuję bardzo dużą presję ze strony mączniaka jabłoni. Zalecam kontynuację programu zabezpieczającego w oparciu o środki z grupy SDHI np. LUNA EXPERIENCE 400 SC oraz z grupy strobiluryn np. ZATO 50 WG z dodatkiem ś.o.r o działaniu powierzchniowym względem parcha jabłoni lub FLINT PLUS 64 WG. LUNA EXPERIENCE 400 SC nie powinna być stosowana częściej niż 1x w sezonie, a strobiluryny (Zato, Flint Plus) nie częściej niż 2-3 razy w sezonie.
Proszę w dalszym ciągu monitorować owocnice jabłkową. Wyłącznie białe tablice lepowe dają możliwość upewnienia się, czy zwalczanie owocnic w okresie opadania płatków kwiatowych jest konieczne. Jeśli zostanie przekroczony próg szkodliwości, to zastosowanie środka CALYPSO 480 SC zabezpieczy zawiązki przed uszkodzeniem przez owocnice.
W sadach gruszowych zaobserwowałem pierwsze larwy miodówek. Jak na razie, w większości sadów presja ze strony tego szkodnika jest stosunkowo niewielka. Jednakże, nawet przy niewielkiej presji zalecam zwalczanie larw miodówek środkami o selektywnym działaniu względem pożytecznych owadów. W tym celu można zastosować środki powierzchniowe (np. Siltac EC w dawce 0,2% lub inne), które działają mechanicznie lub fizycznie. Przy niewielkiej obecności miodówek, innym rozwiązaniem może być zastosowanie środka zawierającego diflubenzuron łącznie ze zwilżaczem.
Z uwagi na przebieg pogody, należy kontynuować ochronę przeciwko parchowi gruszy. W zależności od sytuacji w danym regionie można stosować albo środki o działaniu powierzchniowym, zawierające np. substancję aktywną kaptan, lub zastosować środek LUNA EXPERIENCE 400 SC w dawce 0,75 l/ha, który stosuje się raz w sezonie.
Dokończenie: http://vademecum.cropscience.bayer.com.pl/komunikat-sadowniczy-z-dnia-6-maja-2016-roku