Komunikat jagodowy z 13 maja 2016 roku

truskawki kwitnienie czerwicTruskawki

Na plantacjach można zaobserwować uszkodzenia kwiatów spowodowane przymrozkami, jakie miały miejsce w trzeciej dekadzie kwietnia (fot.1). W przypadku plantacji prowadzonych tradycyjnie (bez okryć) uszkodzenia są na bardzo niskim poziomie, nie mające istotnego wpływu na plonowanie truskawek.

W czasie kwitnienia truskawek należy zabezpieczyć plantację przede wszystkim przed szarą pleśnią (fot.2). W większości regionów Polski pogoda sprzyja chorobie. Zagrożenia na bieżąco można sprawdzać na stronie VADEMECUM tj. http://vademecum.cropscience.bayer.com.pl/rosliny-jagodowe
W okresie kwitnienia truskawki, zarodniki konidialne grzyba Botrytis cinerea (sprawcy szarej pleśni) infekują głównie płatki korony, słupki i pręciki. Dogodną temperaturą do rozwoju patogena jest zakres temperatury 15-25oC. Zabiegi ochrony roślin przeciwko szarej pleśni należy przeprowadzać co 5-7 dni. W związku z dużym zagrożeniem chorobowym zalecam stosowanie preparatów o bardzo wysokim poziomie skuteczności np. LUNA SENSATION 500 SC w dawce 0,8 L/ha. Jest to środek o bardzo szerokim spektrum zwalczanych chorób. Na bardzo wysokim poziomie chroni plantację przed szarą pleśnią, białą plamistością liści truskawek, mączniakiem prawdziwym, antraknozą i skórzastą zgnilizną owoców. Pamiętać należy, że stosowanie mieszanin zbiornikowych (np. fungicyd + nawóz, insektycyd + nawóz, fungicyd + insektycyd + nawóz) dla niektórych odmian, zwłaszcza tych mało popularnych w Polsce (nie przebadanych), może być niewskazane z uwagi na możliwość wystąpienia fitotoksyczności. Warto więc zrobić próbę zbiornikową oraz oprysk na małej części plantacji, by mieć pewność, że ciecz robocza jest bezpieczna dla uprawy.
Przypominam, że w uprawie truskawek pod osłonami do ochrony przed szarą pleśnią, zarejestrowany jest biologiczny preparat SERENADE ASO.

Dokończenie: http://vademecum.cropscience.bayer.com.pl/komunikat-jagodowy-z-dnia-13-maja-2016-roku?smclient=3f3928a9-5609-486d-b0ab-b485c91c0e89&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=default&timeZoneId=CET

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Żniwa w szkółce – wykopywanie drzewek 7-miesięcznych

Rozlewamy kwasy humusowe CARBOHUMIC

#8 Komunikat sadowniczy Zbigniew Marek, 9.11.2024

Sadownicy polują

X