Komunikat jagodowy z 1 czerwca 2016 roku

czerwona plamisto lici truskawki ewelina wicekTruskawki

Na plantacjach, na których rozpoczęto zbiory można zaobserwować pleśniejące owoce. W tej fazie warto wykorzystać fungicydy o krótkim okresie karencji - interwencyjnie LUNA SENSATION 500 SC w dawce 0,8 l/ha oraz zapobiegawczo TELDOR 500 SC w dawce 1,5 l/ha.

Na plantacjach kwitnących należy kontynuować zabiegi wykorzystując preparaty w zależności od panującego zagrożenia. Jeśli zagrożenie jest niskie, wówczas wystarczą środki o działaniu powierzchniowym, zawierające tiuram np. POMARSOL FORTE 80 WG w dawce 4 kg/ha. Jeśli zagrożenie jest stosunkowo wysokie, wskazanie jest na stosowanie środków „mocniejszych” tj. LUNA SENSATION 500 SC.

Pod osłonami trwają już zbiory, dlatego też można tam stosować preparaty biologiczne. Jednym z zarejestrowanych środków jest SERENADE ASO, który nie posiada okresów karencji.

Mączniaka prawdziwego truskawki na ten moment możemy stwierdzić jedynie na odmianach wrażliwych. Nasilenie choroby zależy od podatności odmian oraz warunków pogodowych panujących w okresie wegetacji. Zarodnikowaniu, jak i rozprzestrzenianiu zarodników grzyba sprzyja ciepła (15-27 st. C) i sucha pogoda, a samym infekcjom wysoka wilgotność utrzymująca się wewnątrz roślin truskawki.

Wykonując zabiegi przeciwko szarej pleśni środkiem LUNA SENSATION 500 SC, zabezpieczamy plantację również przed mączniakiem prawdziwym, białą plamistością liści, antraknozą i skórzastą zgnilizną owoców.

W dalszym ciągu należy kontynuować lustracje plantacji na obecność przędziorka chmielowca. Zalecane odstępy między lustracjami nie powinny być większe niż 7-10 dni. Próg zagrożenia to 2 stadia ruchome na 1 listek liścia złożonego z 4 prób po 50 wyrośniętych liści.

Kwitnące plantacje nadal trzeba kontrolować pod kątem występowania kwieciaka malinowca. Czasami pojawia się on nawet w końcowej fazie kwitnienia i może spowodować kilkunastoprocentowe straty. W przypadku konieczności wykonania zabiegu zwalczającego, proszę wybrać odpowiedni środek owadobójczy, zwracając uwagę na okres prewencji. Sam zabieg powinien być zastosowany po oblocie pszczół.

Całość: vademecum.cropscience.bayer.com.pl

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Żniwa w szkółce – wykopywanie drzewek 7-miesięcznych

Rozlewamy kwasy humusowe CARBOHUMIC

#8 Komunikat sadowniczy Zbigniew Marek, 9.11.2024

Sadownicy polują

X