Temperatura a skuteczność zwalczania szkodników w sadach
Temperatura ma zasadniczy wpływ na uzyskanie wysokiej skuteczności zabiegu insektycydowego. W okresie wiosennego zwalczania szkodników warunki meteorologiczne mogą się gwałtownie zmienić i zaskoczyć właściciela sadu. Dlatego warto sięgać po owadobójcze środki ochrony roślin działające w szerokim zakresie temperatur.
Szkodniki w sadzie
Z początkiem wiosennej wegetacji w uprawach sadowniczych licznie pojawiają się organizmy roślinożerne. Ich intensywne żerowanie na pąkach, kwiatach, liściach oraz zawiązkach owoców przyczynia się do znacznej obniżki wielkości i jakości plonów. W razie licznego występowania koniecznością są więc zabiegi owadobójcze, które zapobiegną stratom.
Szkodniki wykazują aktywność w temperaturach już od kilku stopni Celsjusza, dlatego należy regularnie monitorować uprawę i reagować w zależności od zmian pogodowych na plantacji.
Zmienność temperatur w okresie wiosennym jest w naszym klimacie znaczna. Po okresie ochłodzenia szybko przychodzą dni bardzo ciepłe, z temperaturą powyżej 20°C. Istotne jest zatem, aby dobierać środki owadobójcze wykazujące się skutecznością w szerokim zakresie temperatur, co pozwoli na uzyskanie oczekiwanego efektu.
Insektycydy sadownicze
Skuteczne wykonanie zabiegów owadobójczych, zarówno przy niskich, jak i wysokich temperaturach, możliwe jest za pomocą insektycydu Mospilan 20 SP. To środek zawierający acetamipryd, substancję czynną z grupy pochodnych neonikotynoidów w unikatowej formulacji. Mospilan 20 SP działa w szerokim zakresie temperatur, od 5 do 25°C. Przy tak skrajnych wartościach temperatur wiele insektycydów nie może być zastosowanych. Dlatego użycie Mospilanu 20 SP pozwala na uzyskanie dobrego wyniku w walce ze szkodnikami.
Wybierz Mospilan 20 SP w wyjątkowym PAKU dla sadownika i zyskaj szereg korzyści
Najważniejsze zastosowania Mospilanu 20 SP w sadach
Mospilan 20 SP posiada rejestrację w ponad 60 uprawach, w tym rolniczych, sadowniczych, warzywniczych, leśnych. Wśród roślin sadowniczych rejestracja obejmuje wszystkie najważniejsze gatunki drzew owocowych i krzewów jagodowych uprawianych w Polsce:
- Jabłoń – mszyce, toczyk gruszowiaczek, owocówka jabłkóweczka, owocnica jabłkowa, pryszczarek jabłoniak, ogrodnica niszczylistka, bawełnica korówka.
- Wiśnia i czereśnia – nasionnica trześniówka, mszyce.
- Grusza – owocówka jabłkóweczka, mszyce.
- Śliwa – mszyce, owocnice śliwowe, owocówka śliwkóweczka.
- Truskawka – opuchlaki.
Jakie szkodniki w sadzie zwalcza Mospilan 20 SP?
Znacznie rozszerzony zakres zastosowań Mospilanu 20 SP dotyczy sadowniczych upraw małoobszarowych, wśród których są: grusza, śliwa, wiśnia i czereśnia, ale i morela, brzoskwinia, winorośl, borówka wysoka, malina, porzeczki, agrest, leszczyna, orzech włoski, truskawki. Środek ten można zastosować przeciw wszystkim najważniejszym fitofagom wymienionych upraw, zarówno z grupy szkodników ssących, jak i gryzących. Są to:
- zwójki liściowe,
- mszyce,
- śluzownice,
- ogrodnica niszczylistka,
- licinek tarniniaczek,
- pryszczarki,
- miodówki,
- kwieciaki,
- miseczniki,
- krzywiki,
- przezierniki
Insektycyd z długą listą zalet
Zastosowanie preparatu Mospilan 20 SP w zalecanych dawkach, pozwala nie tylko skutecznie zwalczyć, w szerokim zakresie temperatur, liczne szkodniki zagrażające sadom, ale także zapewnić bezpieczeństwo pszczołom oblatującym sady w czasie kwitnienia. Środek ten odznacza się bowiem najwyższym profilem bezpieczeństwa dla zapylaczy. Do zalet należy zaliczyć także zróżnicowane działanie na roślinie (powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie) oraz na szkodnika (kontaktowo i żołądkowo), co wydłuża czas oddziaływania i zwiększa skuteczność w zwalczaniu szkodników. Dzięki opisanym zaletom Mospilan 20 SP wpisuje się w wymagania, które stawia przed producentami integrowana produkcja owoców.
Autor: Prof. Jacek Twardowski
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Komentarze
5 st to zero fizjologiczne liścia ,który ledwo funkcjonuje w tej temperaturze
Więc co chcesz podać systemicznie lub wgłębienie przy 5 st????
Nie trzeba o to pytać.... wystarczy podstawowa wiedza
Myślę że warto pytać nawet jak się wie bo nie wszyscy wiedzą.
Cytuję Ekonom:
Działa....ale skuteczność kiepska poniżej 12
Od dawna na zachodzie zalecają 0,25
A niektórzy 0,3