Bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin
Stosowanie środków ochrony roślin zawsze powinno wiązać się bezpieczeństwem i dbałością o BHP. Niestety często tak nie jest. Przyczyną jest brak wiedzy dotyczącej prawidłowego wykonywania zabiegów lub po prostu bagatelizowanie niebezpieczeństwa. O czym zatem trzeba pamiętać aby prace były możliwie najbezpieczniejsze?
Prawidłowe korzystanie ze środków ochrony roślin ma wpływ nie tylko na zdrowie osoby wykonującej zabieg, ale również na skuteczność działania oraz stopień degradacji środowiska. Optymalne zużycie preparatów i prawidłowe postępowanie ma znaczący wpływ na ekologię. Wystarczy wspomnieć chociażby o obowiązku oddawania zużytych opakowań, które niestety bardzo często lądują w lesie lub na nieużytkach.
Podstawowe zasady BHP:
1. Sprawdzanie terminu ważności – jest to istotne, gdyż przeterminowane preparaty mogą nie zadziałać lub zadziałać w minimalnym stopniu. Dlatego warto kupować produkty w sprawdzonych sklepach i unikać sprzedawców „mobilnych”, oferujących nieprawdopodobne okazje. Oczywiście podmiot sprzedający nie ma prawa sprzedawać środków ochrony roślin po przeminięciu okresu ważności, ale różnie może się zdarzyć. Taki produkt zawsze można zwrócić za okazaniem paragonu.
2. Oddawanie zużytych opakowania – jednostki produkujące/sprzedające środki ochrony roślin mają obowiązek przyjmowania zużytych opakowań (zgodnie z ustawą o opakowaniach i odpadach opakowaniowych z 11 maja 2001 roku).
3. Optymalne wykorzystanie substancji czynnych – dawki preparatów powinny być zgodne z zaleceniami producenta. Przedobrzanie jak również nadmierna oszczędność są niewskazane – w pierwszym wypadku odnotowuje się straty pieniężne i zwiększone ryzyko zniszczenia roślin oraz pożytecznych stworzeń, w drugim środek może nie zadziałać i zabieg trzeba będzie powtórzyć.
4. Prawidłowy ubiór – w czasie wykonywania zabiegu prawidłowe ubranie to spodnie i bluza z długimi rękawami, rękawice, mocne i nieprzepuszczalne obuwie ochronne, okulary oraz maska ochronna. Trzeba pamiętać, że preparaty mogą być wchłaniane również przez skórę.
5. Zakaz jedzenia i picia – tuż przed i po wykonywanym zabiegu nie powinno się spożywać posiłków oraz napojów (szczególnie alkoholowych). Jest to istotne zwłaszcza przy podejrzeniu o zatrucie. Zawsze w pobliżu wykonywania pracy powinna znajdować się czysta woda.
6. Optymalny termin pracy i pogoda – oprócz najodpowiedniejszego okresu opryskiwania roślin należy uwzględnić jeszcze warunki pogodowe. Zabiegi powinny być wykonywane przy bezdeszczowej i możliwe bezwietrznej (prędkość wiatru nie powinna przekraczać 3m/s) pogodzie.
7. Zachowanie okresu karencji i prewencji - prewencja jest to najkrótszy czas jaki musi upłynąć od zabiegu do ponownego kontaktu z człowiekiem lub zwierzętami, karencja to czas, jaki musi upłynąć od użycia środków ochrony roślin do planowanych zbiorów plonów).
W przypadku zatrucia należy bezzwłocznie powiadomić lekarza. Skórę i oczy należy przemyć wodą. Nie powinno się sztucznie wywoływać wymiotów. Lekarzowi należy okazać opakowanie produktu, który spowodował zatrucie.
M.M.