Gorzka zgnilizna – jak chronić owoce w tym roku
W tym roku sadowników obowiązują już zasady integrowanej ochrony owoców, pojawiły się także zmiany w programie ochrony roślin sadowniczych. Poniżej wyjaśniamy, jak należy się zabezpieczać w tym sezonie przed rozwojem chorób przechowalniczych.
Metody niechemiczne
Gorzką zgniliznę jabłek i gruszek wywoływaną przez grzyby z rodzaju Pezicula (Neofabraea) sadownicy są zobowiązani zwalczać z wykorzystaniem metod integrowanej ochrony. Duże znaczenie w niej ma usuwanie źródła inokulum z sadu, wywożenie wyciętych porażonych gałęzi. Ważne jest aby nie pozostawiać nawet rozdrobnionych gałęzi. W ochronie jabłek przed gorzką zgnilizną powinno się uwzględnić prawidłowy termin zbioru, który należy przeprowadzać ostrożnie, tak by nie uszkodzić skórki owoców. Na liście integrowanych metod są także: czyste skrzynie, zachowanie higieny całego sprzętu i pomieszczeń przechowalniczych. Nie należy umieszczać w chłodni mokrych i uszkodzonych owoców.
Metody chemiczne
W tym sezonie do zwalczania gorzkiej zgnilizny jabłek zarejestrowano cztery fungicydy:
Topsin M 500 SC (tiofanat metylu) z karencją 14 dni
Zato 50 WG (trifloksystrobina) z karencją 14 dni
Bellis 38 WG (boskalid i piraklostrobina) z karencją 7 dni
Switch 62,5 WG (cyprodynil i fludioksonil) z karencją 3 dni
Sadownicy powinni zwrócić uwagę na zmiany w rejestracji środków:
Zato 50 WG – Przeciwko gorzkiej zgniliźnie jabłek można stosować tylko zapasy środka z etykietą nr 879/2001 – do 30 grudnia 2014.
Bellis 38 WG – Rozszerzono rejestrację tego preparatu do ochrony jabłek przed gorzką zgnilizną (dawka 0,8 kg/ha) , do ochrony gruszek przed gorzką zgnilizną i mokrą zgnilizną (dawka 0,8 kg/ha).
Switch 62,5 WG – rozszerzenie rejestracji do ochrony jabłek przed gorzką zgnilizną i szarą pleśnią (dawka 0,75 kg/ha), do ochrony gruszek przed gorzką zgnilizną, szarą pleśnią, mokrą zgnilizną, brunatną zgnilizną (dawka 0,75-1,0 kg/ha).
Topsin M 500 SC – może być stosowany w ochronie jabłek przeciwko gorzkiej zgniliźnie, ale nie w produkcji gruszek.
Ochrona biologiczna
Możliwe jest wykorzystanie także preparatów biologicznych do ochrony jabłek przed grzybami Pezicula. Preparat Boni Protect, zawierający drożdże Aureobasidium pullulans jest zarejestrowany jako fungicyd do ochrony jabłoni i gruszy przeciwko mokrej zgniliźnie, szarej pleśni, brunatnej zgniliźnie. Zalecane jest stosowanie go w 3 zabiegach w ciągu ostatnich 5 tygodni przed zbiorem w dawce 1,0 kg/ha w 1000 l wody, na 2 m wysokości korony drzew. Polyversum – zawierający grzyb Pythium oligandrum – jest zarejestrowany jako fungicyd do ochrony gruszy przed szarą pleśnią i chorobami przechowalniczymi. Stosuje się go jednorazowo na 3-5 dni przed zbiorem, w dawce 0,15 kg/ha (z Protectorem 0,3 l/ha).
Nowe fungicydy
W trakcie rejestracji jest nowy preparat Luna Experience 400 SC, do stosowania w sadach jabłoniowych i gruszowych m.in. w ochronie przed chorobom przechowalniczym: gorzkiej zgniliźnie, parchowi przechowalniczemu, szarej pleśni, brunatnej i mokrej zgniliźnie, alternariozie i zgniliźnie powodowanej przez grzyb Nectria galligena. Będzie się go stosować w dawce 0,75 l/ha, z uwzględnieniem 14 dniowej karencji.