Na co zwrócić uwagę przy wyborze linii kroplujących do nawadniania gleby
Utrzymywanie odpowiedniego poziomy wody w glebie jest niezwykle ważne, zwłaszcza w okresie długotrwałej suszy. Prawidłowe stosunki wodne podłoża wpływają na prawidłowy wzrost i rozwój roślin, a także kształtują jakość i ilość ich plonów. Optymalny poziom nawodnienia gleby możemy uzyskać za sprawą dobrze dobranych systemów nawadniających, których przykładem są linie kroplujące.
Linie kroplujące zwane również nawadnianiem kropelkowym to systemy automatycznego nawadniania, który umożliwi roślinom stałe i dogodne warunki do odpowiedniego wzrostu oraz rozwoju. Ten system nawadniania opiera się na kompensacji ciśnienia, która pozwala układać dłuższe ciągi linii przy gwarantowanym równomiernym przepływie wody na całej długości przewodu. Linie kroplujące nadają się więc idealnie w przypadku upraw rzędowych, sadów lub ogrodów, charakteryzujących się regularnymi nasadzeniami roślin. Dobrze dobrany system linii kroplujących pozwoli więc na nawadnianie jednakowymi dawkami wody wszelakich przedstawicieli flory, zlokalizowanych na danej przestrzeni, bez względu na ich odległość od źródła wody.
Za pomocą instalacji linii kroplujących, woda pod ciśnieniem dociera do korzeni roślin w postaci niewielkich kropel, których przepływ dostosowany jest do aktualnych potrzeb upraw. Jej celem jest więc utrzymanie odpowiedniej wilgotności w strefie korzeniowej roślin, minimalizując straty wody obserwowane podczas spływu powierzchniowego lub parowania w okolicach wierzchniej warstwy gleby. System linii kroplujących może być również stosowany do podawania rozpuszczonych w wodzie nawozów. Wraz z jego pomocą jesteśmy więc w stanie przeprowadzić zabieg fertygacji.
W celu zapewnienia roślinom odpowiedniej ilości wody w glebie warto kierować się kilkoma prostymi zasadami, jakie możemy zastosować podczas wyboru linii kroplujących. Do najważniejszych aspektów, jakie powinniśmy brać pod uwagę podczas wyboru materiałów przyszłego systemu nawadniającego, zaliczamy średnicę i rozstaw emiterów, ilość przepływającej wody, ciśnienie, z jakim ma przepływać woda, powierzchnię ścianek wewnętrznych linii kroplujących oraz istniejącą instalację pompową. Każde linie kroplujące wyposażone są w rozmieszczone w równych odstępach kroplowniki (miejsca, z których wypływa woda), które również warto dostosowywać do aktualnych potrzeb uprawowych.
Średnica linii kroplujących jest niezwykle ważnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu instalacji nawadniającej. Węże o małej średnicy będą skutkować zwiększonym przepływem wody w danej jednostce czasu. Powodem tego zjawiska jest konieczność pokonania mniejszego oporu przez płynącą wodę, co wpływa na prędkość jej przepływu. Mniejsza średnica węża powoduje również mniejszy przepływ zanieczyszczeń, ze względu na wzmożony przepływ wody.
Kolejnym ważnym aspektem, który powinniśmy uwzględniać przy wyborze linii kroplujących, jest rozstaw kroplowników, a więc odległość pomiędzy dwoma kroplownikami zamontowanymi w rurze nawadniającej. Określenie dystansu przebycia wody, który chcemy uzyskać, pozwoli nam dostosować odpowiednie odległości naniesione na rurce irygacyjnej. Dodatkowo wybór samego rodzaju kroplownika (kapilarny, labiryntowy i z kompensacją ciśnienia) jest niezwykle ważny, w przypadku kompatybilności z wężem nawadniającym.
Na rynku dostępnych jest wiele produktów oferujących rozmaite parametry dostosowane do potrzeb naszych upraw. Różnią się one od siebie przede wszystkim konstrukcją, zastosowaniem, funkcjonalnością oraz ceną. Wśród rodzajów linii kroplujących dostępnych obecnie na rynku możemy wyróżnić systemy z zintegrowanymi kroplownikami oraz linie kroplujące z nabitymi kroplownikami online. Pierwszy tym linii kroplujących stosowany jest najczęściej do upraw położonych na terenach otwartych np. polach lub sadach. Drugi typ kroplujących systemów nawadniania polecany jest głównie w przypadku upraw prowadzonych pod osłonami, a więc w tunelach lub szklarniach.
Montaż instalacji linii kroplujących należy do łatwiejszych zadań i nie wymaga od nas zbyt wielkich umiejętności. W zależności od rodzaju uprawy, zakupione linie kroplujące podwieszamy, rozkładamy lub zakopujemy w ziemi i podłączamy do istniejącego systemu nawadniania. Wybór poszczególnych systemów nawadnia może stanowić dużą zagwozdkę dla rolników, sadowników lub ogrodników. Wiele producentów linii kroplujących proponuje w swej ofercie również pomoc fachowych ekspertów, którzy doradzą w wyborze odpowiednich materiałów. Warto korzystać z ich rad podczas dostosowywania poszczególnych produktów do potrzeb upraw, a także stosować ich uwagi w praktyce.