Wymagania i badania techniczne opryskiwaczy
Wymagania i badania techniczne opryskiwaczy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wymagań technicznych dla opryskiwaczy (Dz. U. poz. 415) oraz badania sprawności technicznej opryskiwaczy (Dz. U. poz. 416).zostały ogłoszone 2 kwietnia 2013 r. i wejdą w życie po upływie 3 miesięcy.
Rozporządzenia te wdrażają częściowo postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającej ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów (Dz. Urz. UE L 309 z 24.11.2009, str. 71). Wymagania, jakie powinien spełniać będący w użytkowaniu sprzęt do stosowania środków ochrony roślin określa załącznik II do dyrektywy. W związku z powyższym w przepisach zostały określone wymagania techniczne dla opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych polowych lub sadowniczych będących w użyciu, z uwzględnieniem ich poszczególnych urządzeń, takich jak: pompa opryskiwacza, zbiornik opryskiwacza, urządzenia pomiarowo-sterujące, układ cieczowy w skład którego wchodzą m. in. rury oraz węże, system filtracji, belka polowa opryskiwacza i rozpylacze oraz sposób oceny sprawności technicznej tych opryskiwaczy, obejmującej badanie ogólne i badanie stanu technicznego poszczególnych części i urządzeń opryskiwacza.
Zakres spraw regulowanych przepisami w odniesieniu do opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych polowych lub sadowniczych nie uległ istotnej modyfikacji. Wynikające zmiany mają w szczególności charakter dostosowujący przepisy do aktualnego stanu rozwoju technologicznego.
Regulacje zawarte w ogłoszonych rozporządzeniach są istotne głównie dla jednostek upoważnionych do przeprowadzania badań sprawności technicznej opryskiwaczy.
Źródło: minrol.gov.pl