Topic-icon Kwalifikacje rolnicze – czym są, co dają i jak je uzyskać

2018/03/29 10:25 #7003 przez ITP2016
Posiadanie kwalifikacji rolniczych daje wiele nowych możliwości. Pozwala m.in. przejąć gospodarstwo po rodzicach, umożliwia zakup gruntu, gospodarstwa rolnego, na którym, korzystając z wielu możliwości jakie daje PROW 2014-2020, gospodarz może rozpocząć własną działalność rolniczą lub pozarolniczą. Może uzyskać różnego rodzaju dotacje, np.: dla młodych rolników (do 100 tys. zł!), na modernizację gospodarstw rolnych (dotacja na zakup maszyn rolniczych), na restrukturyzację małych gospodarstw, na inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów, na rolnictwo ekologiczne, na działania rolno-środowiskowo-klimatyczne, może wystąpić o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej (dotacja na założenie firmy na wsi), na przetwórstwo i marketing produktów rolnych (dotacja na zakłady przetwórcze) i wiele, wiele innych przedsięwzięć.

Jednym ze sposobów uzyskania kwalifikacji rolniczych, w przypadku osób, które posiadają wykształcenie wyższe nierolnicze, jest ukończenie studiów podyplomowych w zakresie związanym z rolnictwem. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi studia podyplomowe uznaje się za studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem wówczas, gdy ich program obejmuje co najmniej jedno z następujących zagadnień: Ekonomika rolnictwa, Organizacja lub technologia produkcji rolniczej, Marketing artykułów rolnych, Rachunkowość rolnicza, Agrobiznes.
W celu stworzenia szansy uzyskania statusu rolnika osobom, które mają wykształcenie wyższe, ale inne niż rolnicze i nie posiadają stażu pracy w rolnictwie, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach, będący instytutem badawczym nadzorowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przy współpracy Instytutu Edukacji Europejskiej w Warszawie uruchomili studia podyplomowe w zakresie rolnictwa, dla absolwentów kierunków nierolniczych.

Nowa edycja studiów rozpocznie się już 12 maja 2018 roku, a jej zakończenie planowe jest na 23 lutego 2019 roku. Program studiów obejmuje 174 godz. zajęć, a jego realizacja przebiega w systemie stacjonarnym (sobota - niedziela), nie częściej niż raz w miesiącu oraz w formie e-learningowej.

Absolwent w/w studiów nie tylko uzyskuje kwalifikacje rolnicze, ale też zdobywa wiedzę i podstawowe umiejętności w zakresie produkcji zwierzęcej i roślinnej związanej z gospodarowaniem na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych, technik i nowoczesnych technologii stosowanych w rolnictwie, w tym możliwości pozyskiwania energii odnawialnej.

Dodatkowe informacje dostępne na stronie www.sedpol.com.pl/index.php/rolnictwo lub pod numerem tel. 22 331 76 33

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.145 s.

Sadownicy polują

X