SADY I POLEmiki odc. 39 - WAPŃ I POTAS - Makroelementy na dobry start wegetacji cz.1

W dzisiejszym odcinku o nawożeniu wapniowym oraz potasowym. Pamiętając o całorocznym dostarczaniu wapnia musimy być świadomi, że zwykle wczesną wiosną pierwiastek ten musi być uzupełniony. Przemieszczając się z wodą w tkankach rośliny będzie mógł być dostarczony do wszystkich nowo rozwijających się komórek, a żeby mógł on zadziałać w odpowiednim czasie, musimy podać go najwcześniej ze wszystkich makroelementów. Ten optymalny czas już za nami. Obecnie zadbać musimy o dostępność POTASU. Pierwiastek ten nie tylko reguluje stosunki wodne w komórkach, determinuje ich rozrost czy utrzymuje turgor, ale także w dużym stopniu warunkuje pobieranie innych makro- i mikroelementów. Nie powinien być podawany równocześnie z wapniem, ale też z innymi dwuwartościowymi pierwiastkami np. Mg2+. Jego niedobory często widoczne są już w połowie poprzedniego sezonu wegetacyjnego i pamiętać trzeba koniecznie, po wykonaniu analiz glebowych, o jego uzupełnieniu, a w zasadzie dodaniu go w niewielkim nadmiarze, podobnie jak innych składników mineralnych. Roślina zaopatrzona z potas będzie właściwie regulowała pobieranie wody (jeśli ona będzie), a wraz z nią innych pierwiastków. Odpowiednia ilość jonów potasu zapewni właściwy wzrost komórkom i przyczyni się do utrzymania odpowiedniej siły jonowej cytoplazmy i innych roztworów komórkowych. Serdecznie zapraszamy do oglądania!

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #2 Andrzej 2020-04-03 21:32
Domyślam się, że następny albo kolejny następny odcinek poświęcony będzie azotowi. Dlatego już dziś zadaję pytanie. Gdy padnie dawka, przykładowo 80 kg N / ha, to te 80 kg N powinno paść na hektar sadu, czy na hektar powierzchni faktycznie obsiewanej. Dziś, ta powierzchnia faktycznie obsiewana ogranicza się z reguły do pasa herbicydowego i stanowi w przybliżeniu ok. 0, 5 ha na hektarze sadu.
Cytować
0 #1 Sławomir Kopeć 2020-04-03 18:48
jony czy kationy , wg mnie potas w ostatnich latach jest wysoko bo nie jest dostępny z powodu wysokich temperatur gleby, mimo ,że zajmuje się doradztwem jagodowym to uważam,ze to co robią Ci Panowie jest warte uwagi i weryfikacji w uprawach sadowniczych i nie tylko.
Cytować

Powiązane artykuły

Komunikat dla truskawek, Zbigniew Marek 11.03.2024

#6 Komunikat sadowniczy Zbigniew Marek 16.08.2023

40 ton gruszki jakości premium - Zbyszek Marek

Sadownicy polują

X