Nowe odmiany jabłoni. Na co stawiają Włosi?
W Górnej Adydze od ok. 3 lat nie sadzi się już chętnie odmiany Golden Delicious, a za to dużym zainteresowaniem cieszą się odmiany klubowe, których nasadzenia stanowią 7% z 18 tys. ha sadów jabłoniowych. Takie zmiany są efektem oczekiwań konsumentów, w tym Niemców, którzy w ciągu kilku lat z zmniejszyli spożycie Goldenów z 30% do 5%. Jakie nowe odmiany interesują włoskich sadowników?
Do obiecujących odmian przeznaczonych do uprawy w górskich regionach można zaliczyć letnią odmianę Devil Gala, która przypomina Galę Stark, jednak lepiej i wcześniej się wybarwia, a także odmianę PremA17 Smitten, która bardzo dobrze się przechowuje w chłodni i na półce sklepowej, chociaż w cieplejszych rejonach słabo się wybarwia. Wśród odmian zimowych atrakcyjna jest MC 38 Crimson Snow, pochodząca z Tasmanii. Jest bardzo późna, dojrzewa tuż przed Cripps Pink. Włosi interesują się także odmianą Minneiska Sweettango i Redlove – o czerwonawym miąższu.
Do ciekawych odmian nadających się do sadów położonych na nizinach zalicza się letnią odmianę Gemini, odporną na parcha, oraz odmiany: Gaia, CH101 Galiwa i Galmac. Do atrakcyjnych odmian jesiennych należy Crimson Crisp czy Renoircivren Rene o wyjątkowo aromatycznym miąższu. Wśród odmian zimowych uwagę włoskich sadowników przykuwa Fijiko – klon Fuji.