Sadownicy o Zielonym Ładzie i przyszłości sadownictwa w Polsce

Europejski Zielony Ład zakłada przede wszystkim redukcje zużycia środków ochrony roślin o 50 procent, zużycie nawozów o 20 procent i zwiększenie powierzchni upraw ekologicznych. Już teraz niepokój wśród sadowników budzi wycofywanie kolejnych substancji czynnych. Kwestią czasu jest wycofanie kolejnych preparatów.  Czy da się wyprodukować owoce najwyższej jakości bez użycia substancji czynnych, które obecnie są powszechnie stosowane? Czy nowe preparaty, które pojawiają się na rynku jako alternatywa dla dobrze znanych środków używanych w konwencjonalnej uprawie są równie skuteczne i czy są wstanie zastąpić te wycofane?

– Będzie za chwile trwała rywalizacja na rynku, kto szybciej dostosuje się do założeń Zielonego Ładu, kto pierwszy przestawi swoją produkcje, kto pierwszy wyeliminuje preparaty. A nawet jeśli ktoś ich nie będzie chciał wyeliminować, to je wyeliminuje europejskie prawo. Poza tym ma być wprowadzona rewizja umów międzynarodowych Unii Europejskiej, tak aby produkty z krajów, które stosują taką twardą, ostrą chemię, miały ciężej trafić na rynek Unii. Trzeba przystąpić do tej rywalizacji, sadownicy zawsze byli tą awangardą, byli dobrze przygotowani do wygrywania konkurencji, szczególnie polscy sadownicy. Niestety także niską ceną, ale także dzisiaj będzie trzeba rywalizować jakością produktu, tą wewnętrzną jakością produktu. Jestem głęboko przekonany, że musimy redukować zużycie chemii. (…) Nie ma od tego odwrotu. Im szybciej to jako sadownicy zrozumiemy i będziemy się próbowali zmienić, to tym większa przed nami szansa na wspólnym rynku. – powiedział Mirosław Maliszewski.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym Mirosław Maliszewski, Wojciech Kot i Waldemar Żółcik rozmawiają na temat czekających nas zmian i przyszłości sadownictwa w Polsce.

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #15 Guest 2021-07-12 09:30
Cytuję Piotr:
Panie Waldemarze w czy nieprawdę napisałem:)
Uniżony sadownik ....głąb z którego masz pieniążki....nieuk..... buahahahah


Panie Piotrze.
Jeżeli współpracujemy , czyli ja mam kasę z pańskiej pracy, to pan ma z mojej...

A co do U S - zostawię bez komentarza.
I tak donosy non stop na nas tam idą...

Uniżony dostawca - lub odbiorca

Pozdrawiam

Waldemar Żółcik
Cytować
0 #14 Guest 2021-07-12 09:16
Cytuję Piotr:
Panie Waldemarze w czy nieprawdę napisałem:)
Uniżony sadownik ....głąb z którego masz pieniążki....nieuk..... buahahahah


Witam.
Łatwo podszyć się pod pseudonimem i obrażać innych. Ja nigdy tak nie robię, wolę otwartą, poważną dyskusję. Nie nagraliśmy tego filmu, by kogoś obrażać, uczyć, ale pokazać, że coś poza granicami naszego kraju się dzieje, procesy postępują, a my o tym mało wiemy. Problem cen to głównie nasz problem, możemy sobie pisać buhahahaaa, albo wspólnie analizować problemy, problemy , które nam stawiają... niejednokrotnie mówiłem, że nie jesteśmy lubianym graczem. Kolejny raz stawiają nam przeszkody, a my strzelamy do posłańców? Czy ten zły kto chce ostrzec i pomóc sytuacji ?

Może faktycznie lepiej patrzeć i nie reagować...

Nikogo nie uważam za głąba.

Pozdrawiam z szacunkiem
Waldemar Żółcik
Cytować
0 #13 Piotr 2021-07-05 14:41
Panie Waldemarze w czy nieprawdę napisałem:)
Uniżony sadownik ....głąb z którego masz pieniążki....nieuk..... buahahahah
Cytować
0 #12 Piotr 2021-07-05 14:38
Kupi od siebie jabłko po 2 zł i oczywiście 100 ton z ha a sprzeda po 1zl.....a bo stracił.....i juz podatku do zapłacenia nie ma:)
Cytować
-1 #11 Piotr 2021-07-05 14:37
No oczywiście że to pralnia.....dziwie się ze US tego nie widzi....a ci wlasciciele maja innych za debili którzy nie wiedzą co i jak i te śmieszne filmiki z udziałem tych pajacow:)
To pralnia i tyle....
Rusztowanie plus nasadzenia plus nawodnienie plus ziemia ...toc 1 ha to 300tys ...przecież to się w życiu nie zwróci.....czyli to ekonomicznie nieuzasadnione
.....czyli to pralnia....i tyle....tylko barany tego nie rozumieja:)
Cytować
0 #10 Spartan 300 2021-07-05 11:45
Pomysł, skoro konsumenci chcą nabywać zdrową żywność, są skłonni zapłacić więcej za żywność bez pozostałości, a nas producentów nie stać na stać na np: 40 oprysków bezpiecznymi dla konsumentów i ekosystemu,selektywnymi środkami ochrony roślin to jest tylko jedno rozwiązanie. Refundacja ekologicznych środków ochrony roślin, finansowana z powszechnego niskiego podatku naliczanego od ceny detalicznej art. żywnościowych, płaconego przez wszystkich konsumentów na terenie UE. Zebrane fundusze pozwoliłyby na dostarczenie, rolnikowi, stosownie do rodzaju i wielkości upraw, odpowiednich środków ochrony roślin za symboliczną złotówkę.W skrócie drodzy konsumenci chcecie zdrowej żywności to dostarczcie rolnikowi środki do jej produkcji.
Cytować
+6 #9 Guest 2021-06-16 11:02
Przeciez ten sad to jest po to aby wyprac kasę z innych działalności.....Panowie...czy się mylę:)
Cytować
+6 #8 Roman 2021-06-15 19:04
Cytuję Waldemar:
Cytuję Roman:
A który z nich to sadownik????

Każdy z nas czterech ma sad.

Pozdrawiam


Posiadanie nie czyni sadownikiem.
Pozdrawiam
Cytować
+6 #7 XXX 2021-06-15 10:42
Ciekawe z kim program o nazwie Zielony Ład zakładający wycofanie 50 procent środków chemicznych był konsultowany ? Bo na razie można z tego wyciągnąć wniosek, że ten Zielony Ład, to nowy rodzaj totalitaryzmu...
Cytować
-6 #6 Waldemar 2021-06-14 23:29
Cytuję Roman:
A który z nich to sadownik????

Każdy z nas czterech ma sad.

Pozdrawiam
Cytować
-1 #5 Waldemar 2021-06-14 23:25
Witam serdecznie

Poprosiłem , aby nagrać ten film, gdyż, jak sie okazało w rozmowach nie tylko z tymi panami, sam powoli nie nadążam za tym, co sie tworzy w naszym sadowniczym otoczeniu.

A mam wrażenie, że nie jestem odizolowany od informacji...

Też nie uważam, że to Zielony Ład jedyna dobra i słuszna droga.
Ściślej .
Mam zdanie takie samo jak większość z Was.

Mam pełne poczucie, że wkrótce będzie nam trudniej produkować, ale mam gdzieś głęboko nadzieję, że może chociaż po to by łatwiej nasze owoce sprzedać, albo ..co najgorsze
sprzedać w ogóle.


Tylko co z tego ?
Kogo to dziś martwi ?

Od dawna mówiłem, że polski sadownik naprawdę nie ma lekko, i nie dlatego że jest gorszy wśród innych.wprost przeciwnie. Ale jest też waleczny i sprytny.
Musi sobie teraz po raz kolejny poradzić.
...
Może warto dziś wzbogacić program ochrony o jeden - kilka preparatów - to już ograniczy w znacznym stopniu pozostałości, nie przynosząc spadku ani jakości ani plonu.

Przyjrzeć się ich działaniu, skuteczności...

Inni już to robią.
Z powodzeniem.
I sprzedają za konkretne pieniądze.

Bez oszustwa, bez handlu na przymknięte oko. Bo to też ważne.

Jak na Zachodzie do perfekcji opanują sztukę bez pozostałości, obawiam się ,ale mogę się mylić, że od tego momentu nie będzie nas w rynku, chyba że też umieć będziemy, czego sobie i wszystkim życzę.

Celem filmu nie jest krytyka, pouczanie, nauczanie ani wywyższanie się.

Po prostu informacja, co może się wydarzyć , już niedługo.
Wiemy, że informacja jest kluczem .

Mam nadzieję , że jestem dobrze zrozumiany.

Pozdrawiam

Waldemar Żołcik
Cytować
+9 #4 Nowy Wał 2021-06-14 12:13
Teraz dopiero sadownictwo pozna smak kwaśnego jabłka. Jak reset gospodarki, to reset. Sadzić renety i robić jabole. Spo"eczeństwo upite, to i rządzić można łatwiej. To jest definicja Nowego Wału. Amen
Cytować
+13 #3 Roman 2021-06-14 11:29
A który z nich to sadownik????
Cytować
+17 #2 Pawel 2021-06-14 07:19
Ue to idiotyzm sam w sobie. Nieporozumienie totalne, trump mial racje pytajac co to Ue i po co to. W perspektywie czasu to wiecej strat niz korzysci. Co po tym unijnym traktorze i opryskiwaczu jak na mszyce bedziesz lal wywar z pokrzyw.
Cytować
+27 #1 Maurycy 2021-06-13 13:32
Tu do kompletu brakło mi jeszcze pana Janusza Wojciechowskiego, który też byłby z pewnością za...A wystąpienie panów przypomina mi trochę czasy minione, w których postawieni przed kamerą obywatele na zawołanie gotowi byli przytaczać argumenty o wyższości świąt Wielkiejnocy nad świętami Bożego Narodzenia...A ja chętnie obejrzałbym np. ziemniaczane pole pozbawione oprysków na stonkę, bo kilkudziesięciu hektarowy łan ekologicznego zboża bez herbicydów widzę niemal codziennie...Patrzę i nie mogę wykombinować czy to zboże czy plantacja bławatków...I zastanawiam się ile tego ekologicznego zboża ten ktoś wymłóci z hektara...Boję się, że Unia popełnia ten sam błąd, który kiedyś ktoś popełnił z kołchozami...Wprowadza mianowicie siłowo w całej Europie pomysł, który wpierw powinien był być sprawdzony w jakiejś gminie...I dopiero wtedy gdyby nowy system się sprawdził, można by go zalecać wszystkim pozostałym...A poza tym naprawdę nie o takie Polskie i Europę walczyły pokolenia, żeby teraz ktoś narzucał mi czy i czym mam zwalczać mszycę albo grzybka na liściach...
Cytować

Powiązane artykuły

Kto jest prawdziwym rolnikiem?

Twarde lądowanie miękkich jabłek

Nie buduj przechowalni, załóż koło gospodyń

X