Mikroorganizmy w rewitalizacji środowiska
Powrót do natury czy rewolucja biologiczna - międzynarodowa konferencja naukowa "Mikroorganizmy w rewitalizacji środowiska"
Na wyzwania jakie stawia dziś współczesność w rolnictwie, ochronie środowiska i zdrowiu człowieka może m.in. odpowiedzieć technologia probiotyczna, która jest niczym innym jak tylko powrotem do sprawdzonej już wiedzy o wykorzystaniu mikroorganizmów .
O podstawach technologii probiotycznej czyli różnorodnej kompozycji pożytecznych mikroorganizmów opowie światowej sławy specjalista Mathew Wood ze Stanów Zjednoczonych. O efektach sprawdzonej współpracy mikroorganizmów z człowiekiem będzie można dowiedzieć się podczas dwudniowej konferencji. Organizatorzy zaprosili do udziału naukowców jak również praktyków, którzy stosując tzw. pożyteczne mikroorganizmy mają wymierne efekty w poprawie funkcjonowania gleby, środowiska, wreszcie przełożenie tych działań na efekty finansowe.
Sypka forma pożytecznych mikroorganizmów (bokashi) wykorzystana została w Dubaju jako dodatek przy kompostowaniu odpadów żywnościowych. Zaprawione mikroorganizmami resztki żywności nie emitują przykrych zapachów i z łatwością przetwarzane są na nawóz organiczny – kompost. Wśród ważnych informacji zaprezentowany zostanie referat dr Margarity Correa, która probiotechnologie SCD zastosowała do likwidacji larw komarów w zbiornikach. Na obszarze, który zamieszkuje 6000 osób występowanie malarii zmniejszyło się aż o 97%. Technologie te były stosowane na terenie Indii i Hondurasu.
Swoimi doświadczeniami w stosowaniu ProBio Emów w Polsce podzielą się specjaliści z sektora rolnictwa. Jan Marczakiewicz od 11 lat, na 500 hektarach stosuje w uprawie mikroorganizmy. Dzięki czemu nie tylko zwiększyła się ilość materii organicznej w glebie, ale także może uprawiać po sobie te same gatunki.
Stosowanie ProBio Emów prowadzone jest także w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym SGGW Obory. Opryskiwanie pomieszczeń i gnojowicy, ogranicza uciążliwe zapachy, a nawóz zostaje przetworzony w dobrze fermentująca masę organiczną. W 2010 roku Obory były wizytowane przez Daciana Ciolosa Komisarza UE ds. Rolnictwa oraz Marka Sawickiego Ministra Rolnictwa.
Mikroorganizmy wykorzystane zostały także w gminie Wilków na Lubelszczyźnie przy likwidowaniu skutków powodzi.
Organizator Konferencji: Stowarzyszenie EkosystEM – Dziedzictwo Natury, Sustaninable Community Development Probiotics, LLC, Kansas City
Patronat honorowy: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Patronat naukowy: prof. dr hab. Wiesław Oleszek -Dyrektor IUNG - PIB w Puławach
Patronat medialny: Polskie Radio Pr. I, TVR24, Wieś Polska, Agroserwis, OWK, Chów i Hodowla Bydła, Owoce i Warzywa.
Więcej informacji na temat efektywnych mikroorganizmów www.eko-sadownictwo.com.pl