Blackout w Polsce? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi jak się przygotować
Latarkę, świece, apteczkę i dokumenty trzymaj w łatwo dostępnym miejscu. Wyposaż się przenośną ładowarkę – tzw. POWERBANK. Przygotuj zapasy jedzenia, które nie wymaga prądu przy przechowywaniu i przygotowywaniu. – Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje co zrobić gdy wystąpi blackout, czyli przerwa w dostępie do energii elektrycznej.
Blackout – jest to rozległa awaria energetyczna i należy do najpoważniejszych zagrożeń m.in. dla infrastruktury krytycznej. Brak energii elektrycznej nawet przez krótki czas powoduje nie tylko całkowitą dezorganizację warunków życia ludności, ale może mieć wpływ na bezpieczeństwo obywateli i państwa. – wyjaśnia RCB.
W zagranicznych mediach już od jakiegoś czasu pojawiają się informacje na temat kilkudniowej przerwy w dostępie do energii elektrycznej. Zdaniem krajów takich jak Austria, Niemcy, Hiszpania, Włochy czy Szwajcaria jest to realne zagrożenie (zdaniem szwajcarskiego rządu „gorsze od pandemii”), do którego może dość w najbliższych miesiącach.
Kraje wyżej wymienione już od miesiąca ostrzegają obywateli przed ryzkiem wystąpienia dłuższej przerwy w dostępie do energii elektrycznej i instruują co zrobić w takim wypadku. Zapasy wody pitnej, latarka, baterie, zapałki, radio tranzystorowe, apteczka, żywność w puszkach – to lista rzeczy niezbędnych w trakcie blackoutu opublikowana przez austriackie władze. Komunikat opublikowany dziś przez RCI to pierwsza oficjalna informacja polskiego rządu na temat blackoutu, jednak zdaniem centrum „Na chwilę obecną Polska nie jest zagrożona większą awarią energetyczną. Post ma charakter działań edukacyjnych i prewencyjnych.”
„Nie ma możliwości magazynowania energii elektrycznej, co oznacza, że w każdym momencie ilości energii wytwarzanej w elektrowniach musi być równa energii zużywanej przez odbiorców. Warto więc pamiętać, że przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą się pojawić w każdym czasie, stąd rolą ekspertów jest budowanie świadomości, że obywatel powinien być przygotowany do samodzielnego przetrwania pierwszych 72h od wystąpienia awarii. Z reguły po tym czasie właściwe służby są w stanie zidentyfikować awarię, usunąć jej przyczyny i przywrócić dostawy energii elektrycznej.” – czytamy w informacji opublikowanej przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Źródła: RCB/Facebook; biznesinteria.pl; bankier.pl
Komentarze
Ciekawe czym zatankują te agregaty