Cena mrożonych malin była zbyt wysoka

Rok 2022 nie był najlepszym rokiem dla producentów owoców w Serbii ze względu na wojnę na Ukrainie i wzrost kosztów produkcji oraz transportu. Zoran Keserovic, profesor Wydziału Rolnictwa w Nowym Sadzie, powiedział, że ceny sprzedaży malin są nierealnie wysokie, niezależnie od jakości krajowego produktu . „Cena mrożonych malin od 3,4 do 5,1 euro za kilogram była zbyt wysoka. Trudno to przewidzieć, ale jeśli maliny będą zalegały w chłodniach, to z pewnością cena będzie niższa niż w poprzednim sezonie. Cena malin wynosi około 1,20 euro, cena sprzedaży waha się od 1,5 do 2 euro/kg”- mówi prof. Keserovic.

Profesor zwraca uwagę, że jednym z największych problemów plantatorów malin w Serbii są ich relacje z właścicielami chłodni. Plantatorzy nie są udziałowcami chłodni. „Prosiłem przetwórców i producentów, żeby doszli do porozumienia, ale bez większego powodzenia. Kilka lat temu chłodnie zarabiały duże pieniądze, a teraz jest taka sytuacja, że ​​nie mogą eksportować po cenie, po której kupowali Trudna sytuacja dla producentów i handlowców malin” – wyjaśnił profesor.

Na odbywających się niedawno targach AgriBelgrad Aleksandar Jovanovic z firmy Autentika Global wyjaśnił przyczyny spadku eksportu malin w ubiegłym roku . „Trend wysokich cen utrzymywał się przez ostatnie dwa lata i to było dobre dla producentów, zwłaszcza jeśli chodzi o mrożone maliny i jeżyny. Od początku wojny na Ukrainie największymi konkurentami Serbii są Polacy i Ukraińcy. Ich średnia cena malin wynosiła od 2,2 do 2,9 euro za kilogram, podczas gdy Serbia eksportowała po cenie ponad 5 euro. Choć jakościowo serbskich odmian malin nie można porównywać z polskimi czy ukraińskimi, konsumenci w supermarketach nie zwracają na to większej uwagi” wyjaśnił Jovanovic.

Jovanovic zwrócił również uwagę na problem z chłodniami. Wyjaśnił, że jeśli chłodnia pakowała i dostarczała maliny jako produkt detaliczny do jakiegoś supermarketu w Europie, uważano to za dobry interes. Tak nie było w zeszłym roku. „Ubiegły rok był bardzo problematyczny. Gdy firma wygrała przetarg, ustaliła cenę kontaktową na cały rok. Gdyby kupowała maliny po cenach wyższych niż uzgodniona cena eksportowa, traciłaby pieniądze. Niezależnie od tego, że mamy wyjątkowo dobrych klientów, z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, handlowców nie stać na maliny za 5 euro. Może to być znak, aby więcej pracować nad promocją jakości i badaniami rynku" - powiedział Jovanovic .

Według uczestników panelu, a także profesora Zorana Keserovic, owoce jagodowe są obecnie najbardziej dochodowymi owocami. "W Serbii jest około 2360 hektarów plantacji borówki. Borówka jest obecnie najbardziej dochodowym owocem, zwłaszcza że dojrzewa w momencie, gdy kończy się sezon borówki naszych konkurentów. Cena sprzedaży borówki nie spadnie poniżej pięciu euro za kilogram", Keserovic uważa.

Profesor skomentował obecną sytuację producentów jabłek, którzy mieli za sobą trudny rok, przede wszystkim ze względu na niski eksport do Rosji. „Eksport spadł, między innymi dlatego, że drastycznie wzrosły koszty transportu. Przed wojną na Ukrainie koszt jednej ciężarówki jabłek jadących do Rosji wynosił do 4 tys. euro, a teraz cena wzrasta do 13 tys. Poza tym w Rosji co roku powstaje 1500 hektarów nowych, nowoczesnych sadów jabłoniowych, dlatego serbscy producenci już teraz eksplorują inne rynki, takie jak Wielka Brytania, Arabia Saudyjska, kraje skandynawskie, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Egipt” – mówi profesor Keserovic . Serbscy hodowcy muszą stale pracować nad poprawą jakości produktu, monitorować rynek i trendy oraz planować z wyprzedzeniem – podkreślił profesor

 źródło: Agroberichten Buitenland

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X