Konferencje sadownicze – wstęp do nowego sezonu
Przedwiośnie w tym roku obfituje w lokalne konferencje sadownicze. W Chynowie 22 lutego 2012 roku odbyła się jedna z nich zapowiadana jako I. Konferencja Sadownicza. Organizatorzy zaprosili do nowej sali konferencyjnej w niedawno oddanym do użytku budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Chynowie. Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele władz lokalnych, z wójtem gminy Tadeuszem Zakrzewskim, działacze oraz sadownicy zainteresowani poszerzeniem wiedzy na temat uprawy roślin sadowniczych, w szczególności jabłoni i truskawek, gdyż to te właśnie gatunki dominują w gminie. Organizatorzy zapowiedzieli, że w przyszłym roku znów zorganizują podobną konferencję.
Podczas spotkania Zygmunt Wiśniewski, wieloletni pracownik ODR, został nagrodzony statuetką za zasługi w doradztwie rolniczym w rejonie Chynowa.
Poseł Mirosław Maliszewski chwalił pomysł i dziękował władzom lokalnym oraz sponsorom za zorganizowanie konferencji, poruszył też bieżące tematy związane z sadownictwem. Zatrudnianie pracowników z Ukrainy w sezonie 2012 będzie przebiegało na tych samych zasadach co w minionym roku, czyli po uzyskaniu zaświadczenia w Urzędzie Pracy będzie się można starać o wizę. W sejmie znajduje się ustawa o nielegalnym zatrudnianiu pracowników, która prawdopodobnie nałoży dodatkowe obowiązki na pracodawców. Pracownik według zapowiedzi będzie mógł pracować tylko w tym gospodarstwie, którego właściciele wystąpili o wizę.
Poseł Maliszewski i prezes Związku Sadowników RP jednocześnie poinformował, że w marcu 2012 roku ruszy kampania promująca polskie jabłka w Rosji i na Ukrainie. Celem tej 3-letniej akcji marketingowej jest zwiększenia zapotrzebowania i w efekcie sprzedaży naszych owocówka za wschodnią granicą, a działania w tym zakresie podejmowane są wspólnie z Unią Owocową.
Marian Górski, starosta powiatu grójeckiego podkreślił, że kameralne spotkania w gronie specjalistów służą lepszemu odbiorowi wiedzy sadowniczej i bezpośredniemu kontaktowi.
Robert Monarski z Unii Owocowej nadmienił, że organizacje powołane do dbania o interesy polskich producentów owoców i warzyw reprezentują sadowników w Unii Europejskiej i przeciwdziałają wprowadzaniu niekorzystnych rozwiązań, np. dla grup producenckich. Kolejny ważny temat to certyfikacja owoców. Odbiorcy wymagają zaświadczeń dotyczących szczegółów produkcji (m.in. środków ochrony). Nacisk importerów na sadowników jest ogromny, ale certyfikacja w tej chwili spoczywa na barkach firm eksportujących.
Rober Monarski zauważył też, że w Polsce wciąż nie wiadomo jaka jest wielkości produkcji owoców w następstwie czego trudno przyjąć racjonalną strategię sprzedaży. Podobnie jest w przypadku oceny zapasów w chłodniach na różnym etapie przechowywania. W tej chwili pojawiają się próby podnoszenia cen na jabłka, ale nie wiadomo, jak wiele owoców już się sprzedało i czy przypadkiem wzrost cen nie spowoduje, że opłacalny stanie się eksport z Belgii i Holandii, gdzie zbiory były dobre.
Cdn…
Zapraszamy do zakłdki "Galeria".
Komentarze