Telus: Współpracujemy dla dobra naszych rolników
Dziś odbyła się telekonferencja pięciu ministrów ds. rolnictwa tzw. państw przyfrontowych: Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. – Współpracujemy dla dobra naszych rolników i nasze dzisiejsze spotkanie potwierdziło, że nasza piątka jest stabilna – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus po zakończeniu rozmów.
Ministrowie potwierdzili wspólne stanowisko w sprawie konieczności przedłużenia, po 15 września br., zakazu importu zboża z Ukrainy do końca roku.
Szefowie resortów rolnictwa krajów przyfrontowych przyjęli również wspólny postulat skierowania przez Komisję Europejską środków na budowę infrastruktury, która pomoże w transporcie zboża z Ukrainy.
Uzgodniono ponadto, że lista produktów rolnych z Ukrainy, które nie mogą trafić na rynek tych pięciu krajów, powinna być elastyczna.
– Popieramy pomysł uruchomienia unijnych dopłat do tranzytu zboża z Ukrainy. Proponujemy, aby były to dopłaty progresywne – poinformował szef resortu rolnictwa.
Minister podkreślił, że wypracowane dziś wspólne stanowiska zostaną jak najszybciej przekazane do Komisji Europejskiej.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Robert Telus przedstawił dane dotyczące eksportu zboża z Polski.
Według nich od stycznia 2023 r. do dziś wyeksportowano około 9 mln ton zboża.
– Te dane jednoznacznie pokazują, że wyeksportowaliśmy nawet dwa razy tyle, ile planowaliśmy – dodał minister.
Szef resortu rolnictwa poinformował, że do tej pory rolnicy posiadający gospodarstwa do 5 ha złożyli ponad 60 tysięcy oświadczeń o płatności ryczałtowe w wysokości 225 euro/ha. Możliwość wystąpienia o takie płatności jest jeszcze tylko do końca bieżącego miesiąca.
Minister zwrócił też uwagę, że zainteresowanie rolników ekoschematami, które dotyczą tylko rolników niewystępujących o dopłaty ryczałtowe, jest bardzo duże.
– Zgodnie z oczekiwaniami polskich rolników zdecydowaliśmy o rozdzieleniu produkcji roślinnej i zwierzęcej przy szacowaniu szkód spowodowanych przez suszę – przypomniał minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
źródło: MRiRW
Komentarze
Pomimo podjętych wysiłków (...) nie znaleziono źródła dla funduszy, a niezbędne budżety nie zostały jeszcze opracowane w celu dalszego zapewniania pomocy zdrowotnej obywatelom Ukrainy, w tym zapewnienia natychmiastowego rozwiązania dla procedur medycznych, które zostały już zaplanowane lub rozpoczęte - czytamy w komunikacie.
Resort zaznaczył, że takie "jednostronne ograniczenia" nie odpowiadają duchowi i literze umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą i Unią Europejską oraz zasadom wspólnego rynku UE.
"Apelujemy do kierownictwa Unii Europejskiej i odnośnych krajów, z których niektóre otrzymały wzmocnienie finansowania odpowiednich sektorów z budżetu unijnego, o znalezienie wyważonego rozwiązania na podstawie ustawodawstwa UE i umowy o stowarzyszeniu" – napisano w oświadczeniu ukraińskiego MSZ.
Sława Ukrainie....obrońcy wolnego rynku w unii europejskiej:))))))
Ma ktoś jeszcze wątpliwości????pomoc,tak ale nie kosztem Polaków
Po wtóre to wcale nie jest ukraińskie zboże tylko holenderskie,niemieckie itp...
Bo fakty mówią coś innego
Będzie pięknie i wspaniale
Bo oni dajum a tamte tylko kradli
Do tego ryży to ucieleśnienie zła:))))))))
No co ty
Ardanek the best:)))