Zbiory malin, truskawek, porzeczek i borówki według GUS
Zbiory owoców z krzewów owocowych w sadach oraz plantacji jagodowych oceniono na niespełna 0,6 mln t, tj. o ok. 3% mniej niż w roku poprzednim.
Łagodna pogoda podczas zimy 2022/23 pozwoliła roślinom przetrwać okres spoczynku w dobrej kondycji, bez istotnych strat mrozowych. Niskie temperatury w marcu i kwietniu przyczyniły się do opóźnienia wegetacji, co jednocześnie sprzyjało ochronie pąków kwiatowych przed przemarzaniem. Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych intensywność oblotów zapylaczy była niższa niż w ubiegłym roku. Do uszkodzeń kwiatów doszło jednak w maju, a susza utrzymująca się w kolejnych tygodniach wywołała silny opad zawiązków. Na wielu gatunkach roślin sadowniczych mniejsza była również ilość zawiązanych owoców. Powtarzające się okresy relatywnie niskich temperatur oraz intensywnych opadów deszczu, prowadziły do rozprzestrzeniania się chorób grzybowych i szkodników. Na przeważającym obszarze kraju warunki pogodowe poprawiły się nieznacznie na przełomie czerwca i lipca, natomiast pierwsza połowa sierpnia charakteryzowała się dużą ilością opadów, a także lokalnie występującymi burzami i opadami gradu. Na niektórych plantacjach odnotowano istotne uszkodzenia roślin i owoców. Wysokie temperatury powietrza w drugiej połowie sierpnia, a także ciepłe i słoneczne dni we wrześniu, sprzyjały dojrzewającym wówczas owocom, m. in. jabłkom i gruszkom.
Zbiory malin zostały oszacowane na prawie 101 tys. t, czyli o ok. 4% mniej niż w 2022 roku. Na spadek produkcji malin wpłynęły niekorzystne dla tego gatunku warunki pogodowe, a także niska opłacalność produkcji spowodowana ograniczonym zapotrzebowaniem na te owoce zgłaszanym przez zakłady przetwórcze.
Zbiory porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) oszacowano na ok. 142 tys. t, czyli o prawie 3% mniej w porównaniu z 2022 roku. Czynnikiem ograniczającym owocowanie, podobnie jak w zeszłym roku, był silny opad kwiatów, a następnie zawiązków wywołany suszą. Zbiory porzeczek czarnych oceniono na poziomie 100 tys. t, tj. o ok. 2% mniej niż przed rokiem.
Produkcja borówki wysokiej została oszacowana na ponad 66 tys. t, czyli o 4% więcej niż w 2022 roku.
Produkcja truskawek w bieżącym roku wyniosła niemal 179 tys. t i była o ok. 3% mniejsza niż w roku ubiegłym.
Zbiory agrestu oszacowano na poziomie nieznacznie powyżej 9 tys. ton, tj. o 8% niższym niż w 2022 roku. Produkcja pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach została oceniona na prawie 86 tys. t, czyli o ok. 4% mniej w porównaniu z poprzednim.
źródło: GUS