Wysoki popyt zagraniczny na jabłka z Polski
Grudniowy szacunek zbiorów GUS nie przyniósł istotnych zmian w ocenach tegorocznej produkcji owoców z drzew w Polsce. Według nich, zmniejszyła się ona o 9% r/r, do czego przyczyniły się mniejsze o 9% r/r zbiory jabłek. Mimo spadku krajowych dostaw, polski eksport jabłek we wrześniu i październiku łącznie wzrósł o 4,7% r/r potwierdzając zwiększone zapotrzebowanie na rynkach zagranicznych. - wskazują eksperci PKO Banku Polskiego w analizie Agro Nawigator.
Największym stopniu zwiększyły się dostawy do Indii, gdzie deficyt jabłek w tym sez. może być wyraźnie odczuwalny. Jednocześnie obserwowany jest spadek wysyłek na Białoruś i do Egiptu – z uwagi na wzrost cen popyt ze strony tego kraju będzie prawdopodobnie mniejszy, zwłaszcza w warunkach obserwowanej aprecjacji złotego. Ryzykiem dla dalszego eksportu na rynki blisko- i dalekowschodnie są zagrożenia geopolityczne.
Mniejsza podaż jabłek zdaniem ekspertów skutkować będzie utrzymywaniem się cen na podwyższonym poziomie do końca sez. 2023/24.
Większa sprzedaż (eksport) w pierwszej części sezonu skutkować może głębszym spadkiem zapasów jabłek niż wskazują na to zbiory, co sprzyjać może sezonowym podwyżkom cen.
źródło: Agro Nawigator 4/2023, Centrum Analiz PKO Bank Polski