Państwa UE wzywają KE do reakcji na protesty rolników
22 państwa UE wystosowały list, w którym wezwały Komisję Europejską do podjęcia natychmiastowych działań w odpowiedzi na protesty rolników. Komisja ma przedstawić wnioski legislacyjne w tym tygodniu.
W wystosowanym w ubiegłym tygodniu liście, do którego dotarł EURACTIV, państwa UE wzywają do przedstawienia działań na rzecz uproszczenia biurokracji w rolnictwie, co ma być odpowiedzią na trwające protesty rolników.
– Zważywszy na oczekiwania rolników, niezwykle ważne jest, abyśmy szybko wiedzieli, jakie zmiany i w jakim terminie zostaną wprowadzone – czytamy w liście skierowanym do wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej Marosa Šefčoviča i komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.
Komisja Europejska w komentarzu dla EURACTIV potwierdziła, że w tym tygodniu przedstawi wnioski ustawodawcze w tej sprawie, jak zapowiedziano w dokumencie rozesłanym 22 lutego.
Według źródeł EURACTIV w UE propozycje te mają zostać ogłoszone 15 marca i będą obejmować wnioski legislacyjne dotyczące uproszczenia biurokracji w rolnictwie oraz dokument przedstawiający możliwe inicjatywy dotyczące łańcucha żywnościowego.
WPR mniej uciążliwa?
Nowa, zreformowana Wspólna Polityka Rolna, która weszła w życie w ubiegłym roku, daje państwom członkowskim więcej uprawnień, ale też nakłada na nie więcej obowiązków.
Kryteria otrzymania dopłat w nowej WPR to jedna z głównych kwestii, na którą zwracają uwagę rolnicy.
– Po pierwszym roku wdrażania (nowej WPR – red.) widać, ze jest ono trudne zarówno dla rolników, jak i dla urzędników – napisano w liście.
– Standardy w dziedzinie ochrony środowiska są dla rolników coraz trudniejsze do przyjęcia – wskazano.
Komisja gotowa jest ograniczyć monitoring, kontrole i wymagania w zakresie ochrony klimatu, aby zmniejszyć obciążenie administracyjne rolników.
W dokumencie z 22 lutego KE zasugerowała, że zaproponuje zmiany w części tzw. norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (GAEC), których wdrażanie jest wymagane do otrzymania dopłat, a także wykluczenie małych gospodarstw (do 10 ha) z kontroli przestrzegania GAEC.
Może też wprowadzić większą elastyczność dla tych państw, które będą chciały dokonać zmian w swoich Planach Strategicznych do nowej WPR.
Zdaniem państw UE dokładniejszego wyjaśnienia wymaga „zamiar” Komisji wzmocnienia roli rolników w łańcuchu produkcji i dostaw żywności.
Inicjatorami listu byli ministrowie rolnictwa Francji i Hiszpanii Marc Fesneau i Lui Pianas. Następnie list podpisali ich odpowiednicy ze wszystkich państw UE oprócz Danii, Niemiec, Holandii, Szwecji i Belgii.
Jako państwo sprawujące w tym półroczu prezydencję w Radzie UE Belgia skierowała już wcześniej do komisarza Wojciechowskiego list z podsumowaniem postulatów państw członkowskich i ich apelem o „szybką i strukturalną” odpowiedź na trwający kryzys w sektorze rolnictwa.
Podczas posiedzenia Rady UE ds. rolnictwa i rybołówstwa (AGRIFISH) ministrowie państw UE uznali jednak dotychczasowe środki za niewystarczające i wezwali do „reorientacji” WPR.
NGOsy: Ręce precz od Zielonego Ładu
Tymczasem 6 marca ponad 300 organizacji pozarządowych opublikowało list otwarty, w którym wyraziło „głębokie zaniepokojenie najnowszymi działaniami podejmowanymi przez Komisję Europejską oraz ostatnimi zapowiedziami zarówno KE, jak i belgijskiej prezydencji Rady dotyczącymi zielonej architektury WPR”.
Zdaniem autorów listu poluzowanie GAEC stanowi „dalsze zagrożenie dla już zmniejszającej się różnorodności biologicznej, zwłaszcza na obszarach rolniczych, i naraża działalność rolniczą na jeszcze większe ryzyko”.
Protesty rolników „nie mogą być wykorzystywane jako pretekst do rozluźnienia zielonej architektury WPR, a standardy środowiskowe nie powinny stać się kozłem ofiarnym mającym na celu uniknięcie rozwiązania problemu braku stabilności społecznej i gospodarczej w obecnym systemie rolnym”, uważają organizacje.
źródło: EURACTIV.com